Reklama

Elektroenergetyka

Elektrownia Opole: budowa nowych bloków na półmetku

  Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej i największej inwestycji w Polsce po roku 1989, przekroczyło 50 proc. Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 800 spośród 1000 złożonych dotychczas zamówień realizowanych jest przez polskie przedsiębiorstwa, a z każdej złotówki wydanej na inwestycję aż 70 groszy zostaje w kraju

Prace na placu budowy, trwające od początku lutego 2014 roku, wykonywane są zgodnie z harmonogramem. Wykonane już zostały główne roboty budowlane, realizowane są prace w zakresie montażu konstrukcji – stanęły konstrukcje kotłowni obu bloków, do montażu których zużyto w sumie ponad 50 000 ton stali. Trwa montaż części ciśnieniowej kotłów oraz montaż konstrukcji maszynowni bloku nr 6 i poszycia dachowego budynku maszynowni bloku nr 5. Zakończone zostały już prace fundamentowe turbogeneratora maszynowni bloku nr 5.

W najbliższym czasie na plac budowy rozpoczną się dostawy kluczowych podzespołów (m.in. części turbiny, generatora i pomp wody zasilającej).Wykonany został płaszcz chłodni kominowej bloku nr 5 o wysokości 185,1 m (trwa nakładanie powłoki ochronnej betonu na powierzchni wewnętrznej płaszcza). Całkowita powierzchnia płaszcza wynosi 4,5 ha, czyli więcej niż powierzchnia sześciu boisk do piłki nożnej. Do jej wykonania zużyto ponad 10 tys. m3 betonu i ok. 1800 ton stali. Obecnie trwają prace przy wznoszeniu płaszcza chłodni kominowej nr 6, który mierzy już ponad 75 m.

"Zgodnie z harmonogramem i budżetem realizujemy największy projekt inwestycyjny w Polsce po roku 1989 r., który właśnie osiągnął półmetek. Dwa nowoczesne bloki energetyczne w Elektrowni Opole są dumą PGE, ponieważ dzięki efektowi skali i zabezpieczonym dostawom polskiego węgla, pozwolą Grupie budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku" – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

"Inwestycja w Opolu jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys." – dodaje Henryk Baranowski.

Zobacz także: Rządowi hakerzy tworzą wirusa wymierzonego w energetykę

Zobacz także: Wiceprezes Grupy Tauron: posiadanie własnych kopalń zwiększa bezpieczeństwo dostaw paliwa

Reklama

Komentarze

    Reklama