Reklama

Gaz

Zmiany w zarządzie PKN Orlen

Fot. PKN Orlen

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek do zarządu tej spółki Iwonę Waksmundzką-Olejniczak - od kwietnia tego roku prezes PGNiG, oraz Roberta Perkowskiego, od marca 2019 r. wiceprezesa ds. operacyjnych PGNiG. Oboje obejmą oficjalnie stanowiska w zarządzie PKN Orlen z dniem 3 listopada.

"PKN Orlen informuje, że rada nadzorcza PKN Orlen na posiedzeniu w dniu 27 października 2022 r. powołała do składu zarządu Panią Iwonę Waksmundzką-Olejniczak oraz Pana Roberta Perkowskiego, od dnia 3 listopada 2022 r." - ogłosiła w czwartek spółka.

Jak podkreślono w komunikacie PKN Orlen, Iwona Waksmundzka-Olejniczak "posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami i strukturami korporacyjnymi, w szczególności w sektorze energetycznym, w tym oil and gas oraz w sektorze bankowym". Wspomniano jednocześnie, że Waksmundzka-Olejniczak "dysponuje dogłębną wiedzą w zakresie zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, corporate governance, zarządzania dużymi projektami oraz budowania i wdrażania strategii spółek".

PKN Orlen przypomniał, że Waksmundzka-Olejniczak została szefową PGNiG 9 kwietnia 2022 r. "Stanowisko objęła w sytuacji gwałtownie zaostrzającego się kryzysu na europejskim rynku gazu. Dzięki podjętym przez nią działaniom PGNiG podpisało szereg kontraktów z dostawcami gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, w tym długoterminowy kontrakt z Equinor na kupno 2,4 mld metrów sześc. gazu rocznie" - podał koncern.

Czytaj też

Jak zaznaczono w informacji, "zapewniło to optymalne wykorzystanie zdolności przesyłowych nowego gazociągu Baltic Pipe na potrzeby dostaw surowca do Polski w sezonie grzewczym 2022/2023".

"Podpisane kontrakty pozwoliły na faktyczne dokończenie procesu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski i uniezależnienia kraju od zaopatrzenia z kierunku wschodniego" - podkreślił PKN Orlen.

Koncern podał również, że Robert Perkowski to menedżer, samorządowiec i doktor nauk ekonomicznych, autor kilkunastu artykułów naukowych na temat wirtualizacji przedsiębiorstw, "ekonomista o wieloletnim doświadczeniu zarządczym w różnorodnych instytucjach". Jak wspomniano w komunikacie, Perkowski został wiceprezesem ds. operacyjnych PGNiG 18 marca 2019 r., przy czym w latach 2019-2020 pełnił funkcję członka zarządu w PGNiG Upstream Norway AS.

Komentarze