Reklama

Gaz

Spadek wydobycia gazu i ropy w Norwegii

Fot.: Pascal Volk; flickr.com
Fot.: Pascal Volk; flickr.com

We wrześniu 2018 roku w Norwegii wydobyto o 5,2% mniej gazu niż we wrześniu 2017 roku oraz o 9,6% mniej ropy naftowej. Tym samym poziom wydobycia okazał się być niższy od przewidywanego odpowiednio o 11,9% i 4,4%.

Norwegian Petroleum Directorate (NPD) opublikował dane dotyczące wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Wynika z nich, że w stosunku do września ubiegłego roku wydobycie gazu spadło we wrześniu br. o 5,2% a ropy naftowej o 9,6%. Jednocześnie jest to mniej niż prognozowała norweska agencja. 

image
Poziom wydobycia gazu ziemnego w Norwegii w 2018 roku; Źródło: NPD

 

NPD jako przyczynę takiego stanu rzeczy podała nieplanowane zamknięcie kilku złóż w celach konserwacji, co nie była planowane gdy opracowywano prognozę. Mimo to w rosyjskich mediach można przeczytać, że NPD nie podała wyjaśnień, a przyczyną spadków wskaźników jest „zbliżający się kryzys w norweskiej branży wydobywczej”.

Perspektywiczność norweskich złóż jest istotna z punktu widzenia Polski z uwagi na trwające prace nad budową Baltic Pipe. Gazociąg bałtycki ma łączyć norweskie złoża z polskim systemem.

Reklama

Komentarze

    Reklama