Reklama

Gaz

Wojna trwa - USA rozszerzą sankcje wobec Nord Stream 2?

Fot. Matt Johnson / Flickr
Fot. Matt Johnson / Flickr

Stany Zjednoczone zamierzają rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2 - informuje Politico.

Departament Sprawiedliwości USA przygotował już dwa pakiety nowych sankcji, ale muszą one jeszcze zostać zatwierdzone przez Kongres oraz prezydenta Bidena. Prawdopodobnie stanie się to w maju.

Nowe obostrzenia mają dotknąć m.in. zarejestrowanej w Szwajcarii spółki Nord Stream 2 AG oraz jej szefa Mathiasa Warniga - byłego współpracownika Stasi i zaufanego człowieka Władimira Putina.

Przypomnijmy, że Nord Stream 2 to kontrowersyjny gazociąg, który połączyć ma Rosję z Niemcami. Jego łączna długość to ponad 1200 km, przepustowość - 55 mld m3, a koszt to ok. 10 mld euro. Powstaniu magistrali sprzeciwiają się m.in. władze Polski, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Łotwy, Litwy, Rumunii czy Estonii. Budowa połączenia rozpoczęła się w 2018 roku. W końcówce 2019 projekt został objęty sankcjami, które doprowadziły do zawieszenia związanych z nim prac na około rok.

Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała na początku kwietnia, że według stanu na 31 marca do ułożenia pozostało jeszcze około 121 kilometrów rur.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama