Reklama

Wiadomości

Wiceprzewodniczący Bundestagu: powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2

Fot. nord-stream.com

W celu zwiększenia dostaw gazu wiceprzewodniczący FDP Wolfgang Kubicki opowiedział się za otwarciem bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2. „Powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2, aby wypełnić nasze magazyny gazu na zimę” - powiedział Kubicki w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

„Nie było żadnego sensownego powodu, by nie otworzyć Nord Stream 2" – powiedzał polityk.

„Jeśli w ten sposób dotrze do nas więcej gazu, być może nawet cała zagwarantowana w umowie ilość, to pomoże to uchronić ludzi przed zamarznięciem w zimie, a nasz przemysł przed poważnymi stratami" - podkreślił Kubicki. Zapewnienie tego jest dla niemieckiego rządu najwyższym priorytetem.

Czytaj też

Według niego, właśnie dlatego inne rurociągi z Rosji nie zostały zamknięte. "Gdy magazyny gazu będą pełne, będziemy mogli ponownie zamknąć Nord Stream 2 - i inne rurociągi również, gdy się usamodzielnimy" – dodał.

Na pytanie w wywiadzie, czy Putin wykorzysta to jako wielki sukces, wiceprzewodniczący Bundestagu powiedział, że wszystko, co sprawi, że dotrze tu więcej gazu, przyniesie Niemcom więcej korzyści niż Putinowi.

„Nawiasem mówiąc, największym sukcesem propagandowym Putina byłoby, gdyby skończył się nam gaz, gdy on jeszcze dobrze na nas zarabiał. Trzeba temu zapobiec" – mówił Wolfgang Kubicki. Jego partia, FDP, obecnie współtworzy niemiecką koalicję rządową razem z SDP i Zielonymi.

Oddanie do użytku ukończonego gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane przez niemiecki rząd. Rosja dostarcza obecnie przez Nord Stream 1 jedynie około 20 proc. możliwego wolumenu. Rosyjski koncern gazowy Gazprom wini za to przyczyny techniczne, natomiast Berlin uważa to za pretekst.

Komentarze