Reklama

Wiadomości

W Bułgarii odkryto duże złoża gazu

Autor. Envato elements / @photocreo

Deputowany do parlamentu Bułgarii Delian Dobrew, przewodniczący parlamentarnej komisji energetyki, poinformował o odkryciu dużych złoż gazu ziemnego na dnie Morza Czarnego; jest to dla naszego kraju szansa na znaczne zwiększenie produkcji i eksportu tego surowca - powiadomiły w sobotę bułgarskie media.

Reklama

Wcześniej o analogicznych odkryciach informowały Turcja i Rumunia. Władze w Bukareszcie przystąpiły w ubiegłym roku do wydobycia gazu na przemysłową skalę.

Reklama

Dobrew oznajmił, że konsorcjum spółek Total i OMV, od lat prowadzące działalność na wodach Morza Czarnego należących do Bułgarii, odkryło złoża, które pozwolą na wydobycie do 13 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Czytaj też

Były minister energetyki przypomniał, że roczne zużycie gazu przez Bułgarię wynosi obecnie około 2,5-3 mld metrów sześciennych. Jak zauważył, tak znaczący wzrost wydobycia pozwoliłby również zwiększyć eksport surowca na rynki zagraniczne.

Reklama

"Wolumen wydobywanego gazu przekraczałby pięciokrotnie wielkość naszej konsumpcji. Innymi słowy, możemy stać się dużym europejskim eksporterem gazu" – stwierdził Dobrew na antenie państwowej telewizji.

W ocenie Dobrewa Bułgaria powinna przystąpić do konsorcjum Total i OMV, wykupując 35 proc. jego udziałów. Według polityka pozwoliłoby to krajowi podwoić zyski z wydobycia gazu, dlatego realizacja tej inwestycji jest najważniejszym zadaniem parlamentu w nadchodzących tygodniach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama