Reklama

Wiadomości

Ukraina: rozmowy z Norwegią ws. dostaw gazu

Fot. Pixabay

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę, że rozmawiał z szefem rządu Norwegii Jonasem Gahrem Storem o współpracy w zaopatrzeniu Ukrainy w gaz. Szmyhal nazwał to "przygotowaniami do sezonu grzewczego".

"Przygotowania do sezonu grzewczego. Rozmawiałem dzisiaj z premierem Norwegii o współpracy w zaopatrzeniu Ukrainy w gaz" - napisał Szmyhal na Twitterze. Wyraził wdzięczność stronie norweskiej za "gotowość do wspomożenia Ukrainy gazem" i za "całościowe poparcie" w walce z inwazją rosyjską.

Czytaj też

Wcześniej w środę szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział, że Ukraina uważa za konieczne zakończenie "aktywnej fazy wojny" przed zimą. Wskazał na niebezpieczeństwo uderzeń rosyjskich na infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną kraju.

Premier Norwegii na początku lipca odwiedził Kijów i obiecał Ukrainie 10 mld euro pomocy m.in. na zakup broni, pomoc humanitarną oraz odbudowę kraju. Norwegia przekazała dotąd Ukrainie pomoc wojskową - amunicję i pociski, a także odzież wojskową oraz sprzęt ochronny.

Źródło:PAP

Komentarze