Reklama

Wiadomości

Turcja wesprze Mołdawię dostawami gazu

Autor. Unsplash

Władze Turcji pomogą rządowi Mołdawii zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, dostarczając jej gaz ziemny, ogłosił w środę w Stambule turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Reklama

Podczas spotkania z szefem mołdawskiej dyplomacji Nicu Popescu minister Cavusoglu wyjaśnił, że "Turcja pracuje już wspólnie z Azerbejdżanem, aby sprostać zapotrzebowaniu państw regionu Morza Czarnego w gaz ziemny".

Reklama

"Musimy współpracować ze sobą w różnych kwestiach, także w dziedzinie energetyki (...), bowiem kraje takie jak Mołdawia, Rumunia i Bułgaria potrzebują gazu ziemnego", tłumaczył Mevlut Cavusoglu.

Czytaj też

Podkreślił, że Ankara przywiązuje dużą wagę do "stabilności Mołdawii", która zachwiała się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Reklama

Według Cavusoglu władze w Ankarze zwracają szczególną uwagę "na strategiczne partnerstwo" z Kiszyniowem, z powodu łączących Turcję i Mołdawię więzi historycznych i kulturowych. Dodał, że jego kraj popiera autonomię Gagauzji, ale uznaje ten region za integralną część Mołdawii.

Mówiąc o Naddniestrzu, drugim autonomicznym regionie Mołdawii, w którym dominują separatystyczne siły prorosyjskie, Cavusoglu stwierdził, że Turcja opowiada się za rozwiązaniem tego konfliktu w sposób pokojowy.

Nicu Popescu, dziękując Ankarze za mediację w porozumienie o korytarzu zbożowym z Ukrainy przez Morze Czarne przypomniał, że Turcja jest drugim po Rumunii partnerem handlowym Mołdawii. Dodał, że wielkość handlu pomiędzy oboma krajami powinna sięgnąć w tym roku poziomu 1 mld dolarów.

Popescu przypomniał, że od października rosyjski koncern Gazprom ograniczył o ponad 30 proc. dostawy gazu ziemnego kierowane do Mołdawii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama