Reklama

Wiadomości

PGNiG i Gaz-System zapewniają, że dostawy gazu do odbiorców realizowane są zgodnie z zamówieniami

Autor. Flickr

Na bieżąco monitorujemy sytuację. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani - podkreśliły PGNiG i Gaz-System w piątkowym komunikacie.

Reklama

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo(PGNiG) i operator przesyłu gazu Gaz - System poinformowały w piątek w komunikacie, że dostawy gazu do polskich odbiorców są realizowane zgodnie z zamówieniami. Dodano, że "PGNiG w pełni realizuje zobowiązania wynikające z kontraktu jamalskiego. Szczegółowe zapisy tej umowy, w tym sposób rozliczenia, jak i terminy płatności, a także treść korespondencji pomiędzy jego stronami, mają charakter poufny, dlatego PGNiG nie udziela informacji w tym zakresie".

Reklama

"Na bieżąco monitorujemy sytuację. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków za pośrednictwem rozbudowywanej konsekwentnie od lat infrastruktury przesyłowej Gaz-System" - podkreśliły spółki w komunikacie.

Czytaj też

Poinformowano, również, że Gaz-System posiada działające połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej. Spółka zapewnia także możliwość importu gazu poprzez Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców realizujących dostawy gazu zakupionego przez PGNiG.

Reklama

"Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu, a dodatkowym zabezpieczeniem są zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ponad 70 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. System przesyłowy obsługiwany przez Gaz-System może być bilansowany z wymienionych wyżej źródeł" - podkreśliły spółki.

Zgodnie z pismem jakie otrzymali klienci Gazpromu w tzw. "krajach nieprzyjaznych" Rosji, od 1 kwietnia br. muszą one płacić za gaz w rublach pod groźbą "zakręcenia kurka". Większość krajów Unii Europejskiej w tym Polska i Niemcy nie zgodziły się na ten dyktat. Nieoficjalnie wiadomo, że w piątek mija termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie.

Źródło:PAP

Komentarze