Reklama

Wiadomości

Miedwiediew o Nord Stram 2: konflikty przychodzą i odchodzą, ale pieniądze i gospodarka pozostają

Fot. Twitter / @MedvedevRussiaE

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew powiedział, że projekt Nord Stream 2 może mieć bardzo dobrą przyszłość, jeśli partnerzy Rosji „staną na głowie".

W wywiadzie udzielonym dla RIA Novosti, były prezydent Rosji wypowiedział o przyszłości gazociągu Nord Stream 2.

Mówiąc o dalszym losie projektu Miedwiediew jest przekonany, że Nord Stream 2 ma bardzo korzystną przyszłość i może się jeszcze rozwinąć, o ile partnerzy Rosji „staną na głowie". „Muszą pamiętać, że mają podatników, wyborców i cały szereg zadań społecznych, którymi trzeba się zająć" - stwierdził.

Mowa tu oczywiście o rządzących krajów europejskich, który zdeklarowali się odciąć od rosyjskich surowców energetycznych.

Czytaj też

Jego zdaniem Zachód „próbuje pogwałcić" ogólne prawa ekonomiczne, „które nie mogą być ignorowane". Dmitrij Miedwiediew uważa, że Nord Stream 2 to ważny i opłacalny projekt dla wszystkich uczestników. „Konflikty przychodzą i odchodzą, ale pieniądze i gospodarka pozostają" – podkreślił.

W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, certyfikacja gazociągu została wstrzymana, co było dopiero początekim problemów Nord Stream 2. Na początku marca spółka NS2 AG, będąca operatorem gazociągu, zwolniła ponad 140 pracowników tylko po to, by chwile później ogłosić upadłość.

Warto wspomnieć, że jeszcze przed bezprawną i zbrodniczą inwazją Rosji na Ukrainie, dostawy gazu od Gazpromu stanowiły ok. 40% europejskiego zapotrzebowania.

Komentarze