Reklama

Wiadomości

Media: Berlin zacieśnia relacje z Madrytem, by zapewnić sobie dostawy gazu ziemnego

Fot. Pexels

Władze Niemiec zacieśniają relacje z Hiszpanią w celu zapewnienia sobie dostaw gazu ziemnego i poprawy bezpieczeństwa energetycznego, twierdzą w czwartek hiszpańskie media, wskazując, że zakończona w środę wizyta króla Filipa VI i królowej Letycji w Niemczech nie była tylko kurtuazyjną podróżą.

Reklama

Komentatorzy odnotowują, że bezpieczeństwo energetyczne Niemiec zostało poważnie zagrożone wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę i groźbą odcięcia przez Moskwę przesyłu surowca. Przypominają, że często mówił o tym podczas spotkania z parą królewską prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Reklama

Portal 20 Minutos oraz dziennik "El Periodico de Espana" zwracają uwagę, że zakończona w środę trzydniowa wizyta hiszpańskiej pary królewskiej w Niemczech to jedno z licznych w ostatnich tygodniach spotkań władz obu państw. Przypominają o kilku ostatnich rozmowach przedstawicieli rządów Hiszpanii i Niemiec.

W ocenie "El Periodico de Espana" intensyfikacja relacji na linii Madryt-Berlin służy przede wszystkim powstaniu gazociągu MidCat z Hiszpanii przez Pireneje do Europy Zachodniej. Przypomina, że zdystansowana wobec tego projektu jest Francja, przez której terytorium planowana jest budowa części tej magistrali gazowej.

Reklama

Według "El Periodico de Espana" wybuch wojny na Ukrainie, zredukowanie przez Rosję dostaw gazu do państw UE oraz widmo całkowitego wstrzymania przesyłu surowca do Niemiec przez Moskwę sprawiło, że Berlin "zaczął szukać sprzymierzeńców na południu Europy".

Czytaj też

Gazeta twierdzi, że 10 lat temu trudno byłoby wyobrazić sobie wizytę hiszpańskiej pary królewskiej w Niemczech, gdyż właśnie Berlin należał do czołówki państw UE, które twardo domagały się od Madrytu oszczędności i rygoru w wydatkowaniu środków unijnych.

Według dziennika wizyta pary królewskiej umocniła "jedność interesów" Hiszpanii i Niemiec zarówno w krótkim, jak i średnim okresie czasu.

"Dzięki niemieckim socjaldemokratom u władzy, rząd Pedro Sancheza znalazł najlepszego sojusznika do obrony interesów Hiszpanii w Brukseli i przekonania Francji (...) do udziału w budowie na swoim terytorium gazociągu MidCat", napisał "El Periodico de Espana".

Reklama

Komentarze

    Reklama