Reklama

Wiadomości

Wrze w CDU. Domagają się od Merkel "krytycznej samooceny"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pomimo wydarzeń na Ukrainie opowiada się ona za ścisłą współpracą z Rosją i przeciwko podniesieniu nakładów na obronę przez Niemcy. Fot. Christliches Medienmagazin Pro/flickr.

Ekspert partii CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter zarzuca byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że w swojej polityce wobec Rosji reagowała wyłącznie za pomocą „soft power”. „Od byłej kanclerz chciałbym głębszej refleksji i krytycznej samooceny” - powiedział dziennikowi „Handelsblatt”.

Zdaniem Kiesewettera Merkel wobec Putina reagowała wyłącznie za pomocą "soft power", również dlatego, że inne podejście nie było wskazane w koalicyjnym rządzie jej chadecji (CDU-CSU) i socjaldemokratycznej SPD oraz biorąc pod uwagę koncentrację na interesach gospodarczych.

Polityka Niemiec wobec Rosji za rządów Merkel "pozostaje błędna także z ówczesnego punktu widzenia polityki bezpieczeństwa" - uważa Kiesewetter. Poleganie na rosyjskim gazie było decyzją, która teraz drogo kosztuje Niemcy, "dlatego dziś musimy być jeszcze bardziej krytyczni wobec decyzji, które wtedy podjęliśmy" - ocenia.

Czytaj też

Merkel zawsze broniła swojej polityki wobec Rosji - przypomina "Handelsblatt". Także tydzień temu była kanclerz obstawała przy słuszności podjętej we wcześniejszych latach decyzji, by w okresie przejściowym transformacji energetycznej w dużym stopniu polegać na tanim gazie ziemnym z Rosji. "Zawsze działa się w czasie, w którym się jest" - mówiła.

Źródło:PAP

Komentarze