Reklama

Wiadomości

Kijów wzywa Kanadę, by nie zwracała turbiny do Nord Stream 1

Autor. President of Ukraine/Flickr

Ukraińskie Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało wspólne oświadczenie do kanadyjskiego rządu, w którym wyrażają swoje głębokie rozczarowanie decyzją o wydaniu do Niemiec turbiny napędzającej pierwszą nitkę gazociągu Nord Stream.

Reklama

Zwrot wyremontowanej turbiny gazowej pozwoli na dalsze wykorzystywanie energii jako instrumentu wojny hybrydowej przeciwko Europie – czytamy w oświadczeniu. Jak słusznie zauważono, Rosja wciąż ma możliwość dostarczenia gazu do Niemiec chociażby przy użyciu ukraińskiej infrastruktury i opłaconych zdolności tranzytowych, co często jest pomijane w europejskiej dyskusji.

Reklama

Ministerstwa podkreśliły, że w dniu wydania decyzji przez Kanadę, wojska rosyjskie ostrzelały osiedla mieszkalne w Mikołajowie, Charkowie Krzywym Rogu, a także szereg innych osiedli w obwodzie zaporoskim. Podkreślono, że działania Federacji Rosyjskiej uznawane są za terrorystyczne.

Czytaj też

Rząd kanadyjski na wniosek Niemiec zgodził się na przekazanie turbiny Gazpromowi argumentując, że pozwoli to na przywrócenie pełnego wolumenu przesyłu gazu do Unii Europejskiej.

Reklama

Oba resorty stwierdziły, że Ukraina jest wdzięczna za wprowadzenie sankcji wobec Rosji przez społeczność międzynarodową, ale uznają porozumienie kanadyjsko-niemieckie za manipulację w celu dostosowania do rosyjskich zachcianek.

Z powodu prac konserwacyjnych, przepływ gazu gazociągiem Nord Stream 1 jest cyklicznie zmniejszany już od czerwca i obecnie wynosi zaledwie 40% jego możliwości. Niemiecki rząd jest pełen obaw uważając, że prace serwisowe mogą być tylko pretekstem do dalszego ograniczania dostaw gazu lub całkowitego jego wstrzymania.

Komentarze