Reklama

Wiadomości

Całkowite wstrzymanie dostaw gazu z Rosji? Francuski przemysł ma pomysł

Fot. Pixabay

Francuskie przedsiębiorstwa o dużym zapotrzebowaniu na energię przyspieszają realizację planów awaryjnych i przestawiają swoje kotły gazowe na zasilanie ropą, starając się uniknąć zakłóceń w przypadku, gdyby dalsze zmniejszenie dostaw rosyjskiego gazu doprowadziło do przerw w dostawach prądu.

Zebrani w weekend na konferencji biznesowej i ekonomicznej w południowej Francji, prezesi czołowych koncernów przemysłowych powiedziało, że przygotowują się na możliwe przerwy w dostawach prądu.

"To, co zrobiliśmy, to przerobiliśmy nasze kotły, aby mogły pracować na gazie lub ropie, a w razie potrzeby możemy nawet przełączyć się na węgiel" - powiedział Florent Menegaux, szef Michelin, jednego z największych producentów opon na świecie.

"Celem jest uniknięcie konieczności zamknięcia zakładu w przypadku, gdy staniemy w obliczu niedoboru" - dodał, mówiąc, że podczas gdy niedobór gazu w Europie jest prawdopodobny, ropa będzie nadal dostępna jako alternatywa. Uruchomienie produkcji opon w zakładzie produkcyjnym zajmuje kilka dni, powiedział Menegaux, co sprawia, że utrzymanie stałych dostaw energii jest niezbędne.

Przykręcanie kurka

Rosja w czerwcu zmniejszyła przepływ przez gazociąg Nord Stream 1, swoją główną drogę transportu gazu do Europy Zachodniej, do 40% możliwości. Politycy i przemysł obawiają się, że nastąpią dalsze ograniczenia dostaw związane z inwazją Rosji na Ukrainę.

W całej Europie przemysł ucieka się do bardziej zanieczyszczającego paliwa niż gaz, ponieważ daje pierwszeństwo walce z kosztami dla gospodarki związanymi z zakłóceniami w działalności gospodarczej i gwałtownie rosnącymi cenami energii, zamiast długoterminowych celów przejścia na paliwo o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział najlepszym dyrektorom korporacyjnym uczestniczącym w konferencji, że byłoby nieodpowiedzialne nie przygotować się na niedobory. "Przygotujmy się na odcięcie rosyjskiego gazu" - powiedział im. "Dziś jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz" – dodał.

Atomowe problemy

Francja polega na energii jądrowej dla około 70% swojej energii elektrycznej, co oznacza, że jest znacznie mniej bezpośrednio uzależniona od rosyjskiego gazu niż sąsiednie Niemcy a jej gospodarka jest znacznie mniej emisyjna niż wschodniego sąsiada.

Jednak kontrolowany przez państwo producent energii elektrycznej EDF ma problemy z zaspokojeniem potrzeb Francji z powodu przestojów w swoich starzejących się elektrowniach, co zwiększa obciążenie reszty sektora energetycznego. Produkcja energii w 29 z 56 reaktorów jądrowych została wstrzymana przez inspekcje i naprawy. Francuski rząd sprawdza po kolei, które przedsiębiorstwa są uzależnione od nieprzerwanych dostaw energii.

Czytaj też

Starał się również zmniejszyć wpływ gwałtownego wzrostu cen energii poprzez ograniczenie detalicznych cen gazu i energii do końca roku, co pomogło utrzymać francuską inflację wśród najniższych w Europie.

Prezes innej dużej firmy przemysłowej, który poprosił o nieujawnianie jego nazwiska, powiedział agencji Reuters na marginesie konferencji, że uważa, iż wszystkie duże firmy rozważają przejście na ropę.

Komentarze