Reklama

Wiadomości

Gazyfikacja Polski postępuje. Rusza budowa kolejnego gazociągu

Fot. PSG

W czwartek podczas briefingu prasowego symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod budowę gazociągu. Umożliwi on korzystanie z błękitnego paliwa mieszkańcom Żelkowa i Żelków-Kolonii. Inwestycja będzie realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Rozrastająca się sieć gazowa w regionie siedleckim, to ogromna satysfakcja. Jest to realizacja programu dostępności mającego na celu zrównanie warunków życia w mieście i na wsi. Dostęp do gazu to także korzyści dla gminy. Pozytywnie wpływa to na rozwój gospodarczy i daje szansę przyciągnięcia nowych inwestorów. Dlatego bardzo dziękuję Polskiej Spółce Gazownictwa za realizację tej inwestycji – powiedział Krzysztof Tchórzewski, poseł na sejm IX kadencji.

Polska Spółka Gazownictwa – jeden z największych w Europie Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, od wielu lat nowe inwestycje planuje w taki sposób, aby równomiernie rozwijać sieć gazową w całym kraju.

W ramach inwestycji wybudujemy około 11 km sieci dystrybucyjnej, a bezpośredni dostęp do sieci gazowej uzyska co najmniej 420 nieruchomości. Wśród potencjalnych odbiorców znajdują się także miejscowe firmy oraz kluczowi klienci, tacy jak m.in. szkoła w Żelkowie. Sam projekt i budowa gazociągu to ogromne wyzwanie, to wiele godzin spotkań i konsultacji społecznych, dziś z sukcesem udało zakończyć ten etap, możemy rozpocząć prace – zapowiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Realizacja przedsięwzięcia nie obyła się bez przeciwności. Do jej rozpoczęcia miało dojść już rok temu. Na drodze jednak stanęła budowa autostrady, a w konsekwencji konieczność przeprojektowania planowanej sieci gazowej na odcinku ok. 0,5 km.

Z ogromną radością uczestniczę w tym wydarzeniu. Pamiętam moment otwarcia programu gazyfikacji kraju, który ma na celu dostarczenie błękitnego paliwo tym, którzy będą chcieli z niego korzystać. To nie jest porsche, gaz ma być dostępnym paliwem dla wszystkich i dziś proszę Państwa to się ziściło. Dziś w Żelkowie rozpoczynamy kolejną inwestycję budowy sieci gazowej średniego ciśnienia, która znakomicie wpisuje się w program gazyfikacji naszego kraju – skomentował członek zarządu ds. technicznych Polskiej Spółki Gazownictwa, Marian Żołyniak

Wielu mieszkańców kontaktuje się z nami, pytają o możliwość dołączenia do sieci gazowej. Osobiście wstrzymuję się z inwestycjami w swoim domu czekając na podłączenie do sieci. Ogromnie cieszę się i dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców, że ta inwestycja już dziś się rozpoczyna – dodała Małgorzata Cepek, wicestarosta powiatu siedleckiego.

W latach 2017-2022 nakłady na rozbudowę sieci gazowej, budowę nowych przyłączy oraz nowe gazyfikacje w powiecie siedleckim wyniosły ok 36 mln zł. Po zrealizowaniu tej inwestycji łączna długość gazowej sieci dystrybucyjnej na terenie powiatu siedleckiego wzrośnie do 582,2 km.

Jest to dla nas wszystkich bardzo ważny moment, czekaliśmy na niego długo. Bardzo dziękuję za rozpoczęcie tej inwestycji, która będzie nie tylko ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu każdego z mieszkańców, ale również wpłynie pozytywnie na otaczające nas środowisko naturalne. Czekamy wszyscy niecierpliwie aż błękitne paliwo popłynie do naszych domów, szkół i firm – skomentował Henryk Brodowski, wójt Gminy Siedlce

Prace inwestycyjne powinny zakończyć się do końca czerwca 2023. Wtedy rozpoczną się odbiory, a następnie sukcesywne przyłączanie kolejnych odbiorców. Polska Spółka Gazownictwa prosi mieszkańców o wstrzymanie się ze składaniem wniosków o przyłączenie do sieci gazowej do czasu ukończenia inwestycji. Wcześniejsze wnioskowanie może bowiem skutkować otrzymaniem decyzji negatywnej.

Komentarze