Reklama

Wiadomości

Gazowiec Grupy Orlen wypływa w pierwszy rejs

Autor. PKN Orlen / Materiały prasowe

Gazowiec „Lech Kaczyński”, mający niebawem dostarczać LNG do Polski, wyruszył z koreańskiego Ulsan w pierwszy rejs.

Reklama

Jak podaje koncern PKN Orlen, obecnie trwa przygotowanie gazowca do transportu skroplonego gazu ziemnego. W tym celu załadowuje się tzw. „coolant", czyli minimalną ilość LNG i schładza się zbiorniki statku do temperatury -130 st. C.

Reklama

„LNG to wciąż niebezpieczny ładunek, dlatego trzeba się dostosować do tej pracy" – tłumaczy kapitan jednostki Vincent Prudor.

Załoga gazowca liczy ok 25 osób. Statek powstał w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan w Korei Południowej, ma prawie 300 m długości i może przewieźć ok 174 tys. m sześc. LNG, odpowiadającego 100 mln m sześc. gazu po regazyfikacji.

Reklama

Właścicielem i operatorem jednostki jest norweski Knutsen.

Czytaj też

Gazowiec „Lecz Kaczyński" jest pierwszym z ośmiu statków zamówionych przez koncern PKN Orlen i wejdzie do służby już na początku przyszłego roku. Kolejna jednostka „Grażyna Gęsicka" zostanie oddana do użytku w połowie 2023 roku. Statki będą wykorzystywane zarówno do realizacji umów długoterminowych, jak i kontraktów spotowych w formule free-on-board (FOB), zgodnie z którą za odbiór i transport ładunku odpowiada kupujący – podkreśla spółka.

Kolejne dwa gazowce zostaną dostarczone w 2024 roku, z kolei rok później do służby maja wejść następne cztery statki.

Komentarze