Reklama

Wiadomości

Fatalne wyniki Gazpromu. Gwałtownie spada eksport i wydobycie

Spadek akcji Gazpromu, zdjęcie ilustracyjne.
Autor. Fot. Flickr, Canva

Wyniki eksportowe i wydobywcze Gazpromu są fatalne - spółka traci udziały na rynkach i ogranicza produkcję gazu.

Reklama

Jak podaje Business Insider, rok 2022 był dla Gazpromu rokiem potężnych spadków. Eksport gazu do krajów poza dawnym Związkiem Sowieckim spadł rokrocznie o 46%, do poziomu 100,9 mld metrów sześciennych. Z kolei wydobycie gazu uplasowało się na poziomie 412,6 mld metrów sześciennych, czyli na pułapie najniższym od 2008 roku, a więc od globalnego kryzysu finansowego, cechującego się obniżeniem zapotrzebowania na energię.

Reklama

Spadek eksportu wynika przede wszystkim ze zrywania przez Rosję umów długoterminowych na dostawy np. do Polski, Bułgarii czy Finlandii oraz z uszkodzenia gazociągów Nord Stream. Podbałtycka magistrala była w 2021 roku główną trasą dostarczającą błękitne paliwo z Rosji do Europy.

Rosjanie maskują straty poprzez dokładanie dodatkowych obciążeń finansowych na sektor wydobywczy i eksport surowców energetycznych, co pozwala utrzymać wysoki poziom wpływów do budżetu państwa.

Reklama

Czytaj też

Rosja chwali się także tym, że w roku 2022 sprzeda znacznie więcej gazu na nowe rynki zbytu. Takim odbiorcą są np. Chiny - Gazprom szacuje, że wzrost sprzedaży gazu do tego kraju wyniesie 100% w stosunku do roku 2021. Jednakże znacznie gorzej wygląda to w przeliczeniu na konkretne wolumeny - Chiny mają w bieżącym roku kupić od Rosji ok. 20 mld metrów sześciennych surowca. To tylko o 10 mld więcej niż kupowała od Rosji sama Polska.

Komentarze