Reklama

Wiadomości

Działania Rosji przyspieszą budowę pływającego terminala LNG? „Naciskamy na to”

Fot.: Klaipedos Nafta

Według nieoficjalnych informacji agresywne działania Rosji względem europejskiego rynku gazu i Ukrainy mogą przyspieszyć inwestycję w pływający polski terminal LNG.

Reklama

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w obiegu medialnym, dotychczasowe zachowanie Rosji może przyspieszyć realizację polskiego projektu pływającego terminala LNG (FSRU). Według doniesień, na zwiększenie dynamiki tego przedsięwzięcia zamierza naciskać PGNiG. Spółka widzi w tym realną alternatywę dla dostaw gazu do Polski. Co więcej, FSRU daje też możliwość budowania pozycji PGNiG jako hubu gazowego w regionie Europy Środkowej.

Reklama

Poszerzenie wachlarza możliwości dostaw gazu ma szczególne znaczenie dla Polski, która w 2022 roku zamierza porzucić dostawy gazu z Rosji. PGNiG wciąż podkreśla, że nie planuje żadnego nowego kontraktu z Gazpromem.

Czytaj też

Rosja od zeszłego roku ogranicza podaż gazu na rynki europejskie oraz grozi turbulencjami w sprzedaży błękitnego paliwa w ramach odpowiedzi na sankcje Zachodu dotyczące uznania „separatystycznych" republik: donieckiej i Ługańskiej. Gazprom nie realizuje tranzytu gazu przez Polskę na zachód, jednakże kontrakt jamalski, na mocy którego PGNiG kupuje gaz od Rosji, jest realizowany. Zgromadzone w polskich magazynach gazu zapasy pozwalają na wytrzymanie przez ok. miesiąc, przy uwzględnieniu obecnych warunków pogodowych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama