Reklama

Gaz

Katar miał pomóc Europie, ale musi ograniczyć eksport LNG

Autor. Qatargas

Eksport skroplonego gazu ziemnego z Kataru uległ istotnemu zmniejszeniu, ponieważ w Ras Laffan wyłączona z użytku została część infrastruktury - podaje Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Reklama

Agencja informuje, że przyczyna postoju jest nieznana, ale mówi się tutaj najczęściej o planowanej konserwacji. Wątpliwości zgłaszają tu jednak niektórzy eksperci zauważając, że tego typu prace prowadzone są zwykle między końcem zimy, a początkiem lata. Przerwa ma potrwać do początku marca.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wieści płynące z Kataru mogą zwiększyć presję cenową na rynku gazu - szczególnie w Europie, która ze względu na poczynania Rosjan zmaga się z kryzysem gazowym „na sterydach”. Poczucie niepewności potęguje również widmo kolejnej napaści na Ukrainę, którego efektem mogą być nie tylko zachodnie sankcje, ale także przykręcenie przez Moskwę kurka z gazem.

Niedawno Waszyngton wystosował zapytanie do Katarczyków, żeby wysondować możliwość przekierowania części ładunków do Europy, jeśli dojdzie do rosyjskiej agresji.

  • LNG

Komentarze