Reklama

Wiadomości

Austria nie zrezygnuje z dostaw rosyjskiego LNG mimo zapewnionych alternatyw

Autor. Entavo

Austriacki koncern energetyczny ÖMV nie zamierza zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu LNG - stwierdził prezes spółki Alfred Stern w wywiadzie z Financial Times.

Reklama

Mimo europejskich sankcji, jak i zawartych umów rezerwowych na pokrycie importu surowca z innych źródeł, austriacki ÖMV nadal będzie wypełniać swoje magazyny gazu rosyjskim LNG. Alfred Stern zapewnił, że spółka nie zamierza zrezygnować z długoterminowego kontraktu zawartego w 2018 roku z Gazpromem i nadal będzie wykorzystać lukę prawną, którą pozostawiła UE na importu surowca ze Wschodu.

Reklama

W przeciwieństwie do gazu importowanego rurociągami, import rosyjskiego LNG w kierunku UE znacznie wzrósł od momentu rozpoczęcia się pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Reuters, powołując się na unijne dokumenty, poinformował, że rosyjskie dostawy LNG do Europy wzrosły w 2022 roku do 22 mld m sześc. wobec 16 mld m sześc. w 2021 r

Czytaj też

Do tej pory austriacki ÖMV podpisał umowy na dzierżawę przepustowości rurociągów do importu potrzebnego gazu m.in. z Norwegii czy holenderskich portów LNG. „Wszystko to daje nam dostęp do gazu nierosyjskiego, który w zupełności wystarcza na pokrycie naszych zobowiązań wobec klientów" – powiedział Stern. Zwrócił uwagę na zawodny charakter rosyjskich dostaw, które w ubiegłym roku były bardzo zróżnicowane i wahały się od 20% do 70% miesięcznego importu gazu przez ÖMV. Przyznał, że warunki kontraktu z Gazpromem na dostawy gazu LNG z klauzulą „take or pay" oznaczają, że Rosja nadal ma prawo decydować o ilościach dostarczanego surowca.

Reklama

Jednakże Alfred Stern uważa, że koncern wykonał „wyjątkowo dobrą robotę" i poradzeniu sobie z obecnym kryzysem energetycznym. ÖMV, którego największym udziałowcem jest państwo, dostarcza 30% gazu na krajowy rynek. Po rozpoczęciu się wojny na Ukrainie, spółka była wielokrotnie krytykowana za niezerwanie relacji biznesowych z Rosją i konturowanie stosunków handlowych reżimem. Media informują, że minionej zimy spółka płaciła miesięcznie nawet 1 miliard euro za dostawy gazu.

Kontrakt ÖMV na zakup gazu od Gazpromu wygasa w 2040 roku. Z rosyjskiego LNG nie zamierza zrezygnować również francuski TotalEnenrgies, który związany jest z Rosją umową na 20 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama