Reklama

Wiadomości

Algierski prezydent we Włoszech. Rozmowy o dywersyfikacji dostaw gazu

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pexels.com

Prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune, którego kraj jest drugim co do wielkości dostawcą gazu do Włoch, spotkał się w czwartek z premierem Mario Draghim w Palazzo Chigi w Rzymie w ramach trzydniowej wizyty w stolicy, która ma zacieśnienić stosunki między krajami.

Reklama

Trzydniowa wizyta jest następstwem podróży włoskich oficjeli do Algierii w listopadzie i kwietniu. W środę 24 maja dwa samoloty włoskiej armii eskortowały algierski samolot prezydencki w przestrzeni powietrznej Włoch przed lądowaniem w Rzymie.

Reklama

Włochy wiążą swoje nadzieje z Algierią, która jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą gazu o tego kraju po Rosji. W kwietniu włoski gigant energetyczny Eni porozumiał się z algierską firmą Sonatrach w sprawie zwiększenia przepływu gazu przez gazociąg Transmed, który w latach 2023-2024 ma osiągnąć poziom przepustowości dziewięć miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Jak poinformowało kilka dni temu algierskie ministerstwo energetyki, Włochy i Algieria omawiają również projekt wzajemnego połączenia elektroenergetycznego za pomocą kabli podmorskich, finansowany ze środków europejskich. Podczas trzydniowej wizyty w porządku obrad najprawdopodobniej dominować będą kwestie energetyczne.

Reklama

Czytaj też

Rozmowy dwustronne będą okazją do "podpisania niektórych umów, które są jeszcze w trakcie opracowywania, w sektorach turystyki, kultury, mikroprzedsiębiorstw i walki z uchylaniem się od płacenia podatków" - ogłosił Palazzo Chigi w oficjalnej nocie.

Zbliżenie między dwoma krajami następuje w niespokojnym politycznie okresie w basenie Morza Śródziemnego, gdyż wieloletni partner Włoch, Hiszpania, jest uwikłany w spór dyplomatyczny z Algierią o status Sahary Zachodniej, do której suwerenności rości sobie prawo Maroko.

Reklama

Komentarze

    Reklama