Reklama

Gaz

Włochy nie chcą rosyjskiego gazu i zwiększają import z Algierii

Autor. www.transmed-spa.it

Włoskie oraz algierskie firmy podpisały porozumienie dotyczące zwiększenia dostaw gazu. To jeden ze sposobów na zmniejszenie zależności Starego Kontynentu od surowca z Rosji.

Reklama

O randze porozumienia między włoskim Eni oraz algierskim Sonatrach niech świadczy fakt, że poinformował o nim premier Mario Draghi.

Reklama

„Nasze rządy podpisały list intencyjny obejmujący sektor energetyczny. Eni i Sonatrach zawarły również kontrakt dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Włoch” - powiedział szef rządu.

Premier dodał, że Włochy „są gotowe do współpracy z Algierią na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej oraz zielonego wodoru”. Ważnym obszarem kooperacji ma być również „przyspieszenie transformacji ekologicznej” oraz tworzenie w związku z tym nowych miejsc pracy.

Reklama

Czytaj też

Draghi przypomniał, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę postawił sobie za zadanie zmniejszenie uzależnienia Włoch od gazu, którym handluje putinowski reżim. „Obecne umowy są poważną odpowiedzią na ten strategiczny cel” - przekonywał i dodał, że będą kolejne. Algierski prezydent odwiedzi Italię pod koniec maja, a kolejne spotkanie międzyrządowe zaplanowano na połowę lipca.

Warto nadmienić, że Algieria jest jednym z dziesięciu największych światowych producentów gazu. Państwowa spółka Sonatrach, zajmująca się wydobyciem, przetwarzaniem, transportem oraz sprzedażą węglowodorów, jest największa nie tylko w Algierii, ale i w całej Afryce.

Docelowo od jesieni 2023 r. dodatkowy wolumen będzie wynosił 9 mld m sześc. rocznie - poinformowało Eni. Liczący prawie 2,5 tys. km gazociąg transśródziemnomorski biegnie z Algierii do Włoch przez Tunezję, Morze Śródziemne i Sycylię. Ma zdolność przesyłową na poziomie 30,5 mld m3. W 2021 r. Włochy importowały nim ok. 21 mld m3.

Reklama

Komentarze

    Reklama