• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Unia Europejska zbuduje terminale do odbioru amerykańskiego LNG

Fot. White House
Fot. White House

Zgodziliśmy się dzisiaj na wzmocnienie naszej strategicznej współpracy w sektorze energii - poinformował Donald Trump po spotkaniu z Jean-Claude Junckerem. Obszarem szczególnego zainteresowania w tym zakresie ma być skroplony gaz ziemny, którego zakupy w imieniu UE zadeklarował szef Komisji Europejskiej.

Donald Trump rozpoczął swoje wystąpienie od podkreślenia, że spotkanie do którego doszło otwiera nowy rozdział w relacjach Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Nazwał go nawet „etapem bliskiej przyjaźni”.  W dalszej części podkreślał wagę relacji transatlantyckich: „Jeśli połączymy siły, uda nam się uczynić naszą planetę lepszym, bezpieczniejszym i bardziej zamożnym miejscem” - mówił amerykański prezydent.

„Zgodziliśmy się dzisiaj na wzmocnienie naszej strategicznej współpracy z sektorze energii. Unia Europejska chce importować więcej LNG ze Stanów Zjednoczonych i będzie bardzo, bardzo dużym nabywcą” - oświadczył Trump. „Sprawimy, że będzie to dla nich znacznie łatwiejsze (…) będą mogli zdywersyfikować swoje dostawy energii, czego bardzo potrzebują” - dodał.

Przywódcy USA wtórował Jean Claude Juncker: „Zdecydowaliśmy się wzmocnić naszą współpracę w dziedzinie energii. UE zbuduje więcej terminali do importowania skroplonego gazu ziemnego z USA.  Jest to również przesłanie dla innych” - mówił europejski polityk.

Komentarze