Reklama

Gaz

Ukraina ma plan B na wypadek braku porozumienia o tranzycie gazu z Rosją

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Ukraiński Naftohaz zaproponował plan zapasowy na wypadek braku osiągnięcia porozumienia z Gazpromem o kontynuowaniu tranzytu gazu do UE przez terytorium Ukrainy.

"Jeśli Gazprom w żadnej mierze nie chce wziąć na siebie ryzyka związanego z ukraińskim regulatorem i operatorem systemu przesyłowego (a zgodnie z europejskim prawem to właśnie operator i państwowy regulator mają uprawnienia ustanawiać i zmieniać taryfy i inne warunki umowy), to Naftohaz jest gotów wziąć to ryzyko na siebie. W tej sytuacji proponujemy Gazpromowi zawarcie z Naftohazem umowy nie na usługę transportu, a na swap gazu" - napisał na portalu Facebook szef Naftohazu Jurij Witrenko.

Zaproponowany przez ukraińską spółkę plan zakłada, że Gazprom miałby przekazywać Naftohazowi określoną objętość gazu, odbieraną na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Następnie tę samą objętość ukraińska spółka przekazywałaby odbiorcom europejskim.

Kontrakt, zgodnie z planem Naftohazu, miałby obowiązywać przez dziesięć lat i obejmować swap przynajmniej 60 mld m sześc. gazu rocznie.

Obecnie obowiązujący kontrakt na tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę obowiązuje do końca 2019 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama