Reklama

Gaz

Trump o Nord Stream 2: Berlin może wywiesić białą flagę

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Podczas wiecu w Phoenix Donald Trump przypomniał kanclerz Angeli Merkel, że ostrzegał ją przed zagrożeniem płynącym ze strony Nord Strem 2.

Trump podkreślał, że Angela Merkel wspierając realizację kontrowersyjnego projektu „zrobiła to dla Niemiec”. Jego zdaniem jest to jednak duży błąd ze strony RFN i Berlin może „wywiesić białą flagę”, bo 60-70% surowców energetycznych otrzymywał będzie z Rosji.

Reklama
Reklama

Były prezydent przypomniał również kwestię, która wielokrotnie wracała podczas pełnienia przez niego urzędu. Chodzi o sytuację, w której USA ponoszą koszty ochrony m.in. Niemiec przed Moskwą, a tymczasem RFN zamierza „płacić Rosji miliardy dolarów za surowce”.

Miliarder zwrócił również uwagę, że za jego czasów wprowadzono szereg ograniczeń, które poważnie utrudniły budowę Nord Stream 2. Niestety Joe Biden, który do wyborów szedł m.in. oskarżając Trumpa o prorosyjskość, postanowił dać projektowi zielone światło. Stało się tak pomimo faktu, że zarówno władze USA, jak i Ukrainy, Polski, Węgier, Mołdawii, Rumunii, Czech, Słowacji, Łotwy, Litwy czy Estonii, uważają Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy .

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami rurociąg, który połączy Rosję z Niemcami, jest obecnie gotowy w 99%. Jeśli wierzyć planom, a jest coraz mniej powodów, aby tego nie robić, budowa zakończy się oficjalnie jeszcze w sierpniu br. Później magistralę czekają testy oraz proces certyfikacji.

Komentarze