Reklama

Gaz

Szef MSZ Niemiec: chcemy jak najszybciej zacząć rozmawiać z nowym rządem USA o Nord Stream 2

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Rząd RFN zamierza jak najszybciej zacząć rozmawiać z administracją przyszłego prezydenta USA Joe Bidena na temat gazociągu Nord Stream 2 - powiedział dziennikarzom w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

"Oczywiście, że chcemy rozmawiać na ten temat naszymi kolegami w Waszyngtonie, jak tylko zacznie urzędować nowa administracja" - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji.

Maas poinformował, że nie wie, czy firmy zaangażowane w budowę gazociągu natychmiast wznowią prace po tym, gdy w piątek niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) zezwoliła na kontynuację prac przy Nord Stream 2 przez rosyjski statek.

W grudniu 2019 roku z udziału w budowie Nord Stream 2 w obawie przed sankcjami USA wycofała się szwajcarska firma Allseas, dysponująca specjalistycznymi statkami do układania podwodnych rurociągów. Piątkowa decyzja BSH umożliwia kontynuowanie budowy przez jednostkę rosyjską.

Maas powiedział także, że z zadowoleniem przyjął fakt, że ostatnie grudniowe decyzje władz USA w sprawie sankcji przewidywały konsultacje rządowe przed nałożeniem kolejnych restrykcji.

Reklama

Reklama

Administracja prezydenta Donalda Trumpa sprzeciwiała się budowie Nord Stream 2 argumentując, że rurociąg uczyni Europę bardziej zależną od rosyjskiego gazu i zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu regionu. W odpowiedzi Moskwa oskarżała Waszyngton o promowanie swoich interesów związanych z eksportem skroplonego gazu do Europy.

Projektowi rurociągu sprzeciwiała się również administracja poprzedniego prezydenta, Demokraty Baracka Obamy, a niemieccy urzędnicy nie spodziewają się istotnej zmiany w amerykańskiej polityce wobec Nord Stream 2, kiedy prezydentem zostanie Biden - pisze agencja AP. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama