• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Spółka Nord Stream 2 AG prosi Danię o złagodzenie wymagań dot. budowy

Fot. www.nord-stream2.com
Fot. www.nord-stream2.com

Spółka Nord Stream 2 AG zwróciła się do Danii z prośbą o złagodzenie wymagań dla statków zaangażowanych w budowę rurociągu.

Rosjanie chcieliby, żeby Duńczycy zgodzili się na wykorzystywanie podczas układania rur statków wykorzystujących kotwicę. Dotychczas używano wyłącznie jednostek z systemem dynamicznego naprowadzania. Pozwala on na bardzo dokładne manewrowanie statkiem za pomocą własnego napędu.

Duńska Agencja Energii poinformowała w komunikacie, że w ciągu czterech tygodni ustosunkuje się do wniosku NS2 AG.

Ruch Rosjan jest bezpośrednio związany z amerykańskimi sankcjami, które najpierw wyłączyły z prac szwajcarską jednostkę Allseas, a teraz poważnie utrudniają wykorzystanie Akademika Czerskiego. Aby mógł on rozpocząć działania na duńskich wodach, musi posiadać specjalne ubezpieczenie. Tymczasem Stany Zjednoczone zagroziły objęciem sankcjami wszystkim podmiotom, które pomogą w modernizacji lub ubezpieczaniu jednostek wykorzystywanych do ukończenia Nord Stream 2.

Wyjściem z sytuacji mogłoby być wykorzystanie innej jednostki, zacumowanej w jednym z niemieckich portów, ale do tego potrzebna jest zgoda Duńczyków.

Komentarze