Reklama

Gaz

Rozmowy minister Emilewicz z niemieckim szefem resortu gospodarki i energii ws. m.in. Nord Stream 2

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

O wzmacnianiu polsko-niemieckich relacji gospodarczych w poniedziałek w Berlinie ma rozmawiać minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz z niemieckim ministrem gospodarki i energii - podało MPiT. Spotkanie ma też dotyczyć m.in amerykańskich sankcji na stal i Nord Stream 2.

"Wizyta szefowej resortu jest jednym z elementów zacieśniania współpracy handlowej między Polską a Niemcami. Minister odbędzie też serię spotkań na temat najważniejszych zagadnień znajdujących się obecnie na agendzie europejskiej" - napisano w komunikacie resortu.

Jak poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii, głównym punktem pobytu minister Emilewicz w Berlinie jest spotkanie z niemieckim ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem.

"Z ministrem Altmaierem będę rozmawiać o wzmacnianiu naszych relacji gospodarczych, które już teraz są bardzo silne. Od 20 lat Niemcy pozostają pierwszym partnerem handlowym Polski. Handel z Polską generuje w Niemczech ponad 425 tys. miejsc pracy. Niemcy eksportują do Polski dwukrotnie więcej niż Rosja. 95 proc. niemieckich firm obecnych już w Polsce chce ponownie zainwestować w naszym kraju" - powiedziała cytowana w komunikacie minister Emilewicz.

"Te fakty zasługują na silniejszą ekspozycję w niemieckiej debacie publicznej i są przykładami nasze dobrej współpracy" - dodała.

Minister zaznaczyła, że globalny rynek wciąż się zmienia, otwierają się nowe możliwości polsko-niemieckiego współdziałania, m.in. w zakresie elektromobilności czy polityki kosmicznej.

"Pamiętajmy też, że idziemy w kierunku Przemysłu 4.0. W tym kontekście nasza współpraca może nabrać zupełnie innego charakteru" - powiedziała minister.

W komunikacie podano, że spotkanie z ministrem Altmaierem ma też dotyczyć m.in nałożonych przez USA sankcji na stal i aluminium z UE oraz gazociągu Nord Stream 2.

"Kwestie te zostaną poruszone też podczas rozmów minister z przedstawicielami Bundestagu. Oprócz tego w agendzie wizyty szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii w stolicy Niemiec, znalazły się spotkania z niemieckim biznesem oraz udział w konferencji nt. Zrównoważonego Rozwoju - czytamy.

MZ / PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama