• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Rosyjski ambasador: Oczekujemy, że nowy rząd w Berlinie dotrzyma słowa ws. Nord Stream 2

Fot. Jon Worth / Flickr
Fot. Jon Worth / Flickr

Rosyjski ambasador w Berlinie wyraził nadzieję, że powyborcza zmiana politycznego krajobrazu nie doprowadzi do korekty stanowiska RFN ws. rurociągu Nord Stream 2.

Dyplomata oświadczył, że w tej materii Federacja Rosyjska nie oczekuje do nowego rządu Niemiec cudów. „Jeśli chodzi o NS2 to jest tutaj tylko jedno oczekiwanie: podpisane porozumienia muszą zostać zrealizowane - niezależnie od uwarunkowań politycznych” - mówił.

Reklama
Reklama

Nieczajew dodał, że Rosjanie liczą na to, iż „odpowiedzialność związana z pracą w nowym rządzie, skłoni polityków, którzy dziś próbują zdyskredytować projekt, do porzucenia retoryki wyborczej na rzecz pracy dla dobra kraju oraz bezpieczeństwa energetycznego Europy jako całości”. Podkreślił także, że „współpraca Rosji i Niemiec w energetyce to niezwykle udany projekt”.

Kilka tygodni temu ambasador grzmiał, że „Wspólne oświadczenie Niemiec i Stanów Zjednoczonych [ws. NS2, przyp. red.] nie jest dokumentem prawnie wiążącym, zwłaszcza dla Rosji, która nie brała udziału w jego przygotowaniu i podpisaniu. Dlatego Berlin nie może żądać niczego od Moskwy na podstawie dokumentu amerykańsko-niemieckiego”.

Komentarze