Rosja: ukończymy Nord Stream 2 bez względu na sankcje

10 lutego 2020, 10:31
kreml flickr
Fot. Flickr/Larry Koester
Energetyka24
Energetyka24

Budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona bez względu na ewentualne sankcje ze strony USA - oświadczył w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Pankin w rozmowie z agencją RIA Nowosti.

"Jesteśmy przekonani, że mimo presji wywieranej przez USA budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie pomyślnie ukończona. MSZ Rosji zamierza to maksymalnie wspierać" - powiedział Pankin.

Rosyjski wiceminister powtórzył stanowisko Moskwy, która określa działania Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 jako przejaw "nieuczciwej konkurencji" na europejskim rynku energetycznym.

W zeszłym tygodniu niemiecki dziennik "Handelsblatt" podał, że Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2, gdyby Rosja chciała spróbować na własną rękę dokończyć gazociąg.

W Rosji przypuszcza się, że do ukończenia układania gazociągu koncern Gazprom mógłby wykorzystać należący do niego statek Akademik Czerski. Media w Rosji podały w poniedziałek, że jednostka ta wypłynęła z portu Nachodka na Dalekim Wschodzie, gdzie przechodziła modernizację i kieruje się do Singapuru.

W grudniu 2019 roku z Bałtyku odpłynęły specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Z 2640 km gazociągu do ułożenia pozostało około 160 km.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Gazprom w styczniu br. zapowiadał, że strona rosyjska samodzielnie ukończy budowę.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Xd
poniedziałek, 10 lutego 2020, 22:56

Proponuję poniższym tu ekspertom popatrzeć w statystyki uzależnienia tanich miejsc pracy u nas od kondycji niemieckich firm oraz na ceny gazu dla odbiorców indywidualnych w odniesieniu do cen ropy i kursu dolara (taki ponoć jest kontrakt) z ostatnich 6 lat oraz ceny akcji pgnig zwracając uwagę na to co w danym czasie się działo

mc.
poniedziałek, 10 lutego 2020, 20:15

W jakimś filmie specjalistyczno-dokumentalnym na temat przyszłości samochodów spalinowych, jakiś pseudo fachowiec opowiadał że w roku 2030 Rosja/Rosjanie będą rocznie kupowali 4 mln samochodów. Może stąd biorą się marzenia Niemców, że od nich gaz, a my im samochody. Dlaczego "pseudo fachowiec" ? Bo opowiadanie, że WIEM CO SIĘ WYDARZY ZA DZIESIĘĆ LAT może być domeną wróżki. A jeśliby nawet Rosjanie potrzebowali 4 mln samochodów... to w większości będzie nowa odmiana Łady/Wołgi itd. Czy będzie to 4 mln samochodów NOWYCH ? Teoretycznie można tak zakładać, ponieważ obecnie w Rosji ilość samochodów na 1000 mieszkańców jest bardzo niska (ok. 350 szt), ale wątpię czy Rosjan będzie stać na nowe, zachodnie samochody. Czyli jeśli już to wygrywać będą nowe modele Dacii (pod warunkiem że będą produkowane w Rosji) i dotychczasowe do minujące modele samochodów (Łada itd)

po trzecie sankcje
poniedziałek, 10 lutego 2020, 19:26

Jedyny na świecie model sprzedaży surowców polegający na promocji sprzedaży poprzez aneksję terytoriów klientów (UA - Krym), oraz poprzez ćwiczenie ataku nuklearnego na stolicę klienta (PL - Warszawa), czy okresowe zmniejszanie dostaw - średnio się sprawdza w praktyce. Próba sprzedaży komuś "za morzem" nie zawsze jest efektywna biznesowo.

Wania
poniedziałek, 10 lutego 2020, 14:51

Nie wiem po co te słowa. Władze Gazpromu twierdziły, że ukończenie gazociągu nastąpi w 6 tygodni po zgodzie Danii, później Putin deklarował, że będzie niewielkie opóźnienie, następnie Putin stwierdził, że skończą na pewno do końca 2020 roku. A słowo Putina droższe od złota więc po co teraz taki komentarz? Poza tym, to projekt tylko gospodarczy jak mawiała Rosja i Niemcy. Więc może niech Rosja też nałoży sankcje gospodarcze na USA? Wstrzyma import amerykańskich telefonów albo eksport samochodów do USA?

Stary Grzyb
poniedziałek, 10 lutego 2020, 14:07

Rosja i uczciwość to są pojęcia wzajemnie się wykluczające, ale oczywiście niewykorzystywany po wprowadzeniu amerykańskich sankcji, choć ukończony (o ile do tego dojdzie) rurociąg będzie rozwiązaniem niemal równie dobrym, co ten sam rurociąg nieukończony i niewykorzystywany.

Reklama
Tweets Energetyka24