Reklama

Gaz

Putin proponował szefowi Nord Stream 2 AG przeprowadzkę do Moskwy

Fot. www.kremlin.ru

Dyrektor wykonawczy Nord Stream 2 AG oświadczył w rozmowie z niemieckimi mediami, że po napaści Rosji na Ukrainę rozmawiał z Władimirem Putinem.

Reklama

Rozmowa odbywała się bez świadków, więc nikt nie może potwierdzić słów Matthiasa Warniga, ale twierdzi on, że pytał rosyjskiego dyktatora o cele rozpętanej wojny. „Mówisz o Doniecku i Ługańsku, a w tym samym czasie twoje wojska są pod Kijowem. Czy to jest spójne? Chcesz Odessę, Charków, całą Ukrainę czy jeszcze więcej?”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Z relacji Niemca wynika, że Putin w odpowiedzi stwierdził tylko, że „jest to tajemnica państwowa”.Miał również zaproponować Warnigowi, aby z rodziną przeprowadził się do Moskwy

Wiele wskazuje na to, że decyzja rosyjskiego prezydenta o napaści na Ukrainę całkowicie pogrzebała projekt Nord Stream 2 i doprowadziła jego udziałowców do miliardowych strat. Jego losy przypieczętowały wybuchy sprzed kilku miesięcy, które wyrządziły ogromne szkody w położonych na dnie Bałtyku rurociągach.Trudno sobie wyobrazić, aby po zbrodniach dokonywanych przez Rosjan na ludności cywilnej jakikolwiek europejski partner zgodził się na powrót do tego projektu oraz naprawdę gazociągów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. boomer

    Ostatnie zdanie nie pasuje do realiów świata. W polityce i wielkim biznesie racje moralne nie mają wysokiego priorytetu. Większej nadziei upatrywać trzeba w postawie Amerykanów, którzy choćby z własnego interesu (eksportują skroplony gaz do Europy) przypilnują, aby Europejczycy nie wrócili do korzystania z Nord Stream 2. Ta ocalała jedna z czterech nitek pewnie zostanie. Właściwie ona zbytnio nie przeszkadza. Jej przepustowość nie wystarczy do gazowego osaczenia Europy Wschodniej przez energetyczny układ Rosja-Niemcy.

Reklama