Reklama

Gaz

Prezes Naftohazu: Nord Stream 2 nie spełnia wymogów europejskiego prawa

Fot. Alex Mihis / Flickr
Fot. Alex Mihis / Flickr

Ukraiński koncern naftowy Naftohaz złożył wniosek do niemieckiego regulatora o udział w procesie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w poniedziałek szef Naftohazu Jurij Witrenko. Ocenił, że NS2 nie może otrzymać certyfikatu, bo nie spełnia wymogów europejskiego prawa.

Naftohaz jako państwowe przedsiębiorstwo, "stojące na czele walki o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy", złożył wniosek o udział w procesie certyfikacji operatora NS2 u niemieckiego regulatora - oznajmił Witrenko podczas konferencji prasowej w poniedziałek. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Reklama
Reklama

"Nasze zasadnicze stanowisko polega na tym, że Nord Stream 2 nie może otrzymać certyfikatu, ponieważ nie zagwarantowano jego pełnej zgodności z europejskim prawem" - oznajmił. Ocenił, że certyfikacja NS2 zaszkodzi konkurencji na europejskich rynkach. 

"Podkreślę - to kwestia nie tylko tego, że Ukraina jako kraj tranzytowy cierpi z powodu wykorzystywania przez Rosję gazu jako broni energetycznej. Podkreślamy, że są duże ryzyka dla bezpieczeństwa Ukrainy i dla bezpieczeństwa regionu" - powiedział Witrenko.

Nord Stream 2 powinien uzyskać certyfikację niemieckiego regulatora. Rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie 8 stycznia 2022 roku.

W poniedziałek operator magistrali, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował, że pierwsza nitka gazociągu Nord Stream 2 została wypełniona gazem technicznym i ciśnienie w tej części gazociągu jest wystarczające do rozpoczęcia przesyłu surowca.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Naiwny

  Fanklub - co w tym widzisz śmiesznego? Przecież to złoty interes. Tak samo za rok będziemy mieć w Polsce. Normalnie zarabiał by Gazprom a tak to zarobi Gazprom a jeszcze więcej zarobi pośrednik. za wtstawienie faktury. Bo gaz i tak płynie tą samą rurą z tego samego ruskiego złoża. To ten wspaniały revers. Należy się nagroda Nobla z ekonomi a nie wyśmiewanie. Ale złe nie śpi. Jak NS2 zacznie działać to nie da się tego patentu dalej wykorzystywać. Nici z reversu i góry złota.

  1. ciekawy

   A kto ci powiedział że kupimy rosyjski gaz skoro własne złoża w Norwegii plus zakup gazu od Norwegów zaspokoją 2/3 naszych potrzeb? Reszta przypłynie jako LNG z USA i Kataru na mocy kontraktów długoterminowych. Jeszcze możemy kupić gaz z Azerbejdżanu i Pakistanu jakby tego było mało. PO tych waszych szantażach w ciągu najbliższych lat nie będziecie mieli czego szukać na europejskim rynku. Zresztą już dzisiaj do Chin sprzedajecie aż 8 (tak osiem!!!) razy taniej niż do Europy. Tak więc życzę powodzenia w szantażowaniu Azji.

  2. a

   A ile tych własnych złóż 3 mld/m3/rok a z Norwegi nic nie kupimy, bo Norwegia nie ma gazu dla nas. Z USA nie jeden kraj miał długoterminowe kontrakty no i co zerwali gaz popłynął do Azji a o dziwne jak z USA długoterminowe to w porządku jak z Rosją to bee. Jaki gaz z Azerbejdżanu a Pakistan a to on gaz wydobywa? a jaki szantaż? przecież walczyliśmy o ceny rynkowe - to mamy, a skąd wyczytałeś że cena 8 razy mniejsza? chyba licząc od tych 2000 dolców za 1000 m3.

  3. Pavel

   Sam Azerbejdżan kupuje gaz z Rosji.

 2. Fanklub Daviena i GB

  Na świecie śmieją się z Naftohazu... 2 lata temu Ukraina zerwała kontrakt z Gaspromem po 195 USD i teraz kupuje po 1000+ USD... :D

Reklama