Reklama

Gaz

PGNiG i Black Cat planują wspólny rozwój działalności na Półwyspie Arabskim

Fot. Kathleen / Flickr
Fot. Kathleen / Flickr

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz katarska spółka Black Cat Engineering & Construction podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji projektów związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Podpisany list intencyjny zakłada, że PGNiG i Black Cat podejmą działania w celu ustalenia ram prawnych i operacyjnych dla potencjalnej wspólnej działalności w obszarze wydobycia węglowodorów. Spółki chcą połączyć doświadczenie oraz potencjały technologiczne, aby przygotować ofertę skierowaną na rynki największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego.

Reklama
Reklama

Wspólną ambicją PGNiG i Black Cat jest dynamiczny rozwój działalności zagranicznej. Obie nasze spółki cechują najwyższe kompetencje, poparte bogatym, wieloletnim doświadczeniem. Jestem przekonany, że łącząc nasze siły będziemy w stanie przygotować atrakcyjną ofertę, która zapewni nam przewagę konkurencyjną nawet na najbardziej wymagających i dojrzałych rynkachpowiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Elementem potencjalnej oferty mają być opracowane przez PGNiG rozwiązania cyfrowe „Smart Field”. Zastosowanie komputerowego modelowania złóż, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwala zwiększyć efektywność wydobycia i poprawić rentowność produkcji węglowodorów. PGNiG z powodzeniem realizuje program „Smart Field” w Polsce, gdzie wdrożenie technologii informatycznych w działalności poszukiwawczo-wydobywczej pozwoliło spółce na zwiększenie krajowych zasobów wydobywalnych gazu ziemnego o ponad 11 mld m sześciennych (ok. 12 proc. udokumentowanych zasobów wydobywalnych w dyspozycji spółki).

Black Cat posiada szerokie kompetencje zdobyte przy realizacji projektów w formule „pod klucz”, m.in. w zakresie infrastruktury do przesyłu i magazynowania węglowodorów. Oprócz bogatego doświadczenia, atutem firmy jest jej struktura właścicielska, zwinny model operacyjny, wysokie kwalifikacje w zarządzaniu międzynarodowymi projektami oraz kultura organizacyjna nastawiona na osiąganie wyników i realizację założonych celów podkreślił Paolo Borchetta, CEO Balck Cat Engineering and Construction.

Jako spółka w całości należąca do kapitału katarskiego, Black Cat może swobodnie działać w krajach należących do Rady Współpracy Zatoki (ang. Gulf Cooperation Council), które należą do wiodących producentów węglowodorów na świecie. W ubiegłym roku ich łączne wydobycie wyniosło ok. 937 mln ton ropy naftowej i 407 mld m sześc. gazu ziemnego. Udokumentowane zasoby węglowodorów państw członkowskich rady to ok. 71 mld ton ropy oraz 39 bilionów metrów sześciennych gazu.

Potencjalna współpraca z Black Cat to kolejny krok do wzmocnienia obecności PGNiG w tej części świata. Spółka działa tu od 2018 roku, kiedy wygrała rundę koncesyjną w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wiercenie pierwszego odwiertu na koncesji, której udziałowcem jest PGNiG, zaplanowano na III kw. 2022 roku. Sygnatariusze listu intencyjnego nie wykluczają jednak wspólnej działalności także na innych rynkach. W zakresie ich zainteresowania są m.in. kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji Centralnej oraz Afryki. (PGNiG)

Reklama

Komentarze

    Reklama