Reklama

Gaz

Opracowano studium wykonalności dla połączenia gazowego Polska - Ukraina

  • Sojuz i Progress zadokowane do ISS. Fot. NASA
    Sojuz i Progress zadokowane do ISS. Fot. NASA

Gaz System i Ukrtransgaz zakończyli prace nad Studium Wykonalności dla połączenia gazowego integrującego systemy Polski i Ukrainy. Dokument będzie stanowić podstawę do podjęcia dalszych decyzji w zakresie rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych pomiędzy obydwoma krajami.

Prace nad studium wykonalności zostały podsumowane w dniach 8 - 9 października br. we Lwowie, gdzie miało miejsce spotkania przedstawicieli Gaz Systemu i Ukrtransgazu. W trakcie spotkania podjęto ustalenia w zakresie technicznych i biznesowych założeń projektu. Przeprowadzone analizy i końcowe rekomendacje Studium wykonalności będą stanowić podstawę do określenia dalszych działań związanych z realizacją projektu inwestycyjnego.

Planowane połączenie gazowe Polska – Ukraina zakłada budowę nowego gazociągu pomiędzy węzłami Hermanowice na terytorium Polski i Bliche Volytsia - Granica na terytorium Ukrainy. Łączna długość gazociągu to około 112 km. Dla prawidłowego funkcjonowania interkonektora niezbędne będzie wybudowanie Tłoczni Strachocina, a także gazociągów: Hermanowice – Strachocina, Strachocina – Pogórska Wola, Pogórska Wola – Tworzeń i Tworóg – Tworzeń.

Strony przewidują możliwość zakończenia realizacji projektu na 2019/2020 rok.

Głównym celem połączenia systemów Polski i Ukrainy jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu dla Ukrainy oraz dalsza integracja systemów przesyłowych i rynkow gazu w regionie Europy Wschodniej. Wstępnie zakłada się, że dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Polski w kierunku Ukrainy w ilościach od ok. 5 mld m 3/rok do 8 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych. Realizacja projektu pozwoli również na przesyłanie gazu z kierunku Ukrainy do Polski w ilości od ok. 5 mld m 3/rok do 7 mld m3/rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych.

Zobacz także: Gaz - System podsumowuje rok gazowy 2014 / 2015

 

Zobacz także: Gaz - System podpisał kolejną umowę o współpracy z Ukrtransgazem

 

Reklama

Komentarze

    Reklama