Reklama

Gaz

Gaz - System podsumowuje rok gazowy 2014 / 2015

Spółka Gaz - System, pełniąca rolę krajowego operatora sieci przesyłowej, opublikowała dane podsumowujące zakończony 1 października rok gazowy 2014 / 2015.

Firma informuje, że dzięki nowelizacji „ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu”, przeprowadzonej w dniu 24 lipca 2014 r., klienci z branży energetycznej coraz chętniej korzystają z przewidzianych w niej możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej. Egzemplifikacją są cztery wynegocjowane umowy, dla realizacji których Gaz - System wybuduje rurociągi o łącznej długości ok. 53 km. Deklarowana przez klientów moc umowna wyniesie około 360 tys. m3/h, zaś docelowy pobór roczny paliwa gazowego około 2,5 mld m3 rocznie. Szacuje się, że nakłady na realizację projektów wyniosą ok. 340 mln zł.

Bardzo pozytywne efekty przyniosło także udostępnienie nowych narzędzi pozwalających klientom na bardziej elastyczne realizowanie potrzeb zakupowych oraz budowę portfela zamówionych mocy. Liczba podmiotów współpracujących z Gaz - Systemem na podstawie umów przesyłowych wzrosła o 46% - z 75 do 110. Ponadto, odnotowano widoczne zmiany w zakresie przenoszenia przepustowości w ramach procedury zmiany sprzedawcy - z nieco ponad 56 tys. kWh/h w 2013 / 2014 do prawie 205 tys. kWh/h.

W analizowanym okresie znacząco zwiększyły się także techniczne możliwości dostaw gazu do Polski z wykorzystaniem wirtualnego rewersu na Jamale. Spółka podaje, że dzięki temu wolumen surowca, który może być importowany z Niemiec na zasadach ciągłych wynosi obecnie 5,5 mld m3 rocznie (wzrost o 3,2 mld m3), zaś z uwzględnieniem przepustowości oferowanej na zasadach przerywanych (2,7 mld m3.) nawet do 8,2 mld m3 w skali roku.

Operator prowadzi także inne aktywne działania na rzecz rozbudowy połączeń transgranicznych. W lipcu 2015 r. została uruchomiona Niewiążąca Faza Procedury Open Season, w ramach której oszacowano wstępne zapotrzebowanie uczestników rynku na przepustowość ciągłą w punkcie Wejścia/Wyjścia dwukierunkowego, międzysystemowego połączenia Polska - Litwa. Aktualnie prowadzone jest również  badanie zapotrzebowania rynku na przepustowość na granicy polsko – niemieckiej.

Również w lipcu rozpoczęto oferowanie produktów rocznych, kwartalnych i miesięcznych poprzez mechanizm aukcyjny udostępniony na Platformie GSA. W miniony piątek poinformowano, że Gaz System i Ukrtransgaz podpisały porozumienie, które dotyczy „przygotowania projektu pilotażowego aukcji przepustowości powiązanych na granicy polsko-ukraińskiej. W rozpoczynającym się roku gazowym 2015/2016 użytkownicy rynku będą mogli zakupić dostępną dobową zdolność przesyłową ciągłą lub przerywaną na następny dzień (produkt DAY-AHEAD) oraz dostępną zdolność przesyłową ciągłą w trakcie doby gazowej (produkt INTRADAY). Aktualnie z Platformy GSA korzysta 44 aktywnych podmiotów, wśród których znajduje się 115 zarejestrowanych użytkowników. Dotychczas pozwoliła na przeprowadzenie ponad 390 aukcji produktów przepustowości powiązanej i niepowiązanej. Swoje produkty na Platformie GSA oferuje czterech operatorów: Gaz System, Gaz System ISO SGT (zarządzający Gazociągiem Jamalskim), czeski NET4GAS oraz słowacki Eustream.

Zobacz także: Nowy gazociąg zwiększy bezpieczeństwo północno-wschodniej Polski

Zobacz także: Gazociąg Polska-Czechy: ruszyły prace projektowe

Reklama

Komentarze

    Reklama