Reklama

Gaz

Obóz pracy Nord Stream 2. Przy budowie gazociągu wykorzystywano pracę więźniów

Fot.: wikimedia.commons.org / "Burłacy na Wołdze", Ilja Riepin, 1870 - 1873
Fot.: wikimedia.commons.org / "Burłacy na Wołdze", Ilja Riepin, 1870 - 1873

Podczas budowy gazociągu Nord Stream 2 władze rosyjskie nielegalnie korzystały z pracy przymusowej więźniów - poinformowali obrońcy praw człowieka z Rosji na konferencji w Strasburgu.

"Rosyjskie władze i spółki państwowe wykorzystują przymusową pracę więźniów, zgodnie z praktykami stosowanymi w GUŁagach" - ogłosił na konferencji "Putinowski gazociąg Nord Stream 2 i jego rzeczywista cena dla Europy" zorganizowanej 22 października w Strasburgu założyciel organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka "GUŁagowi - NIE" Władimir Osieczkin.

"Mamy dane od byłych pracowników systemu penitencjarnego i krewnych więźniów, że tylko w ubiegłym roku praca więźniów była wykorzystywana do budowy tłoczni w ramach projektu Nord Stream-2" - powiedział Osieczki, cytowany przez charter97.org i ukrinform.ua.

Zdaniem obrońcy praw człowieka, w ciągu ostatnich pięciu lat przymusowo pracowało w Rosji kilka tysięcy więźniów. Jego zdaniem wykonują oni pracę w trudnych warunkach, bez odpowiednich środków bezpieczeństwa. W rezultacie wielu z nich odniosło obrażenia.

Praca przymusowa w Rosji będzie przedstawiona w już ósmej serii filmu dokumentalnego Kroniki GUŁagu (Хроники ГУЛАГа), zaprezentowanego do końca roku.

Komentarze