Reklama

Gaz

Norweski gigant zwiększy wydobycie gazu, żeby złagodzić skutki kryzysu energetycznego

Fot. Øyvind Gravås and Even Kleppa / www.equinor.com
Fot. Øyvind Gravås and Even Kleppa / www.equinor.com

Norweski Equinor uzgodnił z norweskimi władzami działania na rzecz zwiększenia wydobycia gazu ziemnego. Celem jest złagodzenie skutków kryzysu energetycznego spotęgowanego (a zdaniem części ekspertów - wywołanego) przez Rosjan.

Reklama

„Naszym celem jest utrzymanie bezpiecznej i wydajnej pracy w naszych obiektach, pozostając niezawodnym dostawcą energii na rynki Europy, w tej bardzo trudnej sytuacji. W ścisłym porozumieniu z władzami i naszymi partnerami podejmujemy teraz kroki w celu utrzymania wysokiego poziomu produkcji" - mówi Kjetil Hove, wiceprezes wykonawczy ds. Eksploracji i Produkcji w Norwegii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W oświadczeniu Equinora możemy przeczytać, że spółka podejmuje aktywne kroki na rzecz zaspokojenia europejskiego zapotrzebowania na gaz. „Skorygowane” pozwolenia na wydobycie z Ministerstwa Ropy i Energii pozwalają na  zwiększenie eksportu ze złoża Oseberg o około miliard metrów sześciennych w okresie do 30 września. W przypadku złoża Heidrun eksport gazu może wzrosnąć o 0,4 mld m3 w skali całego roku kalendarzowego 2022”

Spółka podaje, że wg. jej szacunków 1,4 miliarda metrów sześciennych gazu zaspokaja roczne zapotrzebowanie około 1,4 miliona europejskich gospodarstw domowych.

W 2021 roku Norwegia wyeksportowała do Europy 113,2 mld metrów sześciennych gazu za pośrednictwem systemów obsługiwanych przez Gassco.

Reklama

Komentarze

    Reklama