Reklama

Gaz

Niemiecki urząd zgadza się z PGNiG w sprawie Nord Stream 2

Fot. Tomasz Baranowski / Flickr
Fot. Tomasz Baranowski / Flickr

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) poinformowała o zawieszeniu postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora gazociągu Nord Stream 2. Przyczyną zawieszenia jest fakt, że Nord Stream 2 AG na obecnym etapie postępowania nie spełnia kryteriów przewidzianych dla niezależnego operatora systemu przesyłowego, a konkretnie kryterium zorganizowania operatora w formie prawnej zgodnej z prawem niemieckim.

– Decyzja BnetzA potwierdza skuteczność działań procesowych GK PGNiG. Niemiecki organ regulacyjny przychylił się do naszego stanowiska, że spółka Nord Stream 2 AG jako spółka prawa szwajcarskiego nie może być operatorem systemu przesyłowego – skomentował Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Reklama
Reklama

Postępowanie certyfikacyjne dla operatora gazociągu Nord Stream 2 będzie zawieszone do czasu zakończenia przekształceń organizacyjnych wnioskodawcy. Po ich zakończeniu oraz przedstawieniu nowej dokumentacji BNetzA będzie oceniała, czy spełnione zostały kryteria określone w prawie dla certyfikacji operatora gazociągu.

– W naszej ocenie z perspektywy prawnej nie jest możliwe dokonanie certyfikacji spółki zależnej Nord Stream 2 AG jako niezależnego operatora gazociągu. Nie jest także możliwe ustanowienie operatora stosującego prawo Unii Europejskiej wyłącznie na wodach terytorialnych Republiki Federalnej Niemiec. Dzisiejszą decyzję odbieramy jako pierwszy krok w kierunku zapewnienia egzekwowania prawa Unii Europejskiej wobec projektu Nord Stream 2. Na kolejnych etapach postępowania będziemy zmierzali do uwzględnienia przez organy regulacyjne zasady solidarności energetycznej oraz wymogów prawa UE – powiedział Prezes Zarządu PGNiG SA. (PGNiG)

Reklama

Komentarze (5)

 1. Reo

  Oj u ruskich chyba będzie żałoba narodowa. Oczywiście dla chołoty, Putinek i spółka będą sobie dalej balować w pałacu nad Morzem Czarnym za pieniądze biedoty.

  1. HeHe

   Ta "żałoba narodowa" to u ruskich "chyba" będzie z jakiej przyczyny?

 2. rob ercik

  Tik tak, i NS2 kolejny raz upadł ... na jak długo ...

 3. Niuniu

  Jak zwykle sukces ma wielu ojców. A Pan Prezes wiele dzieci. Tylko Pan zapomniał czym się zajmuje i może właśnie dla tego Pan Sasin już zapowiedział, że gaz Nam zdrożeje. Jak widać właśnie na skutek Pana działań. Bezpośrednio po informacji o zawieszeniu certyfikacji NS2 gaz w Europie zdrożał o kolejne kilkanaście procent i znów kosztuje ponad 1100 USD za 1000 m3. Dziękujemy Panu Panie Prezesie.

 4. Kiks

  Od samego początku kręcili. Trzeba byo spółeczkę w Szwajcarii zakładać?

 5. Pan Ferdek

  ".....Dzisiejszą decyzję odbieramy jako pierwszy krok w kierunku zapewnienia egzekwowania prawa Unii Europejskiej.....". Ale czad, pan prezes z politycznego nadania przypominał sobie nagle o "prawie europejskim", które jego pryncypałowie traktują wedle swojego uznania.

Reklama