Reklama

Gaz

Niemcy domagają się od Rosji zwiększenia dostaw gazu

Fot. www.nord-stream.com

Rząd Niemiec oczekuje, że po zakończeniu rutynowej kontroli technicznej Nord Stream 1 i po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.

Reklama

Rzeczniczka nie chciała komentować wtorkowej wypowiedzi rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który powiedział, że Gazprom miałby od końca lipca nadal zmniejszać wolumen dostaw przez NS1, o ile Rosja nie otrzyma z powrotem z Kanady naprawionej turbiny do rurociągu. Przez ostatni miesiąc przed przerwą konserwacyjną Gazprom ograniczył przesył gazu przez NS1 o blisko 60 procent.

Reklama

Jak dodała Hoffmann, kwestia turbiny stanowiła „pretekst ze strony rosyjskiej", bowiem do września przewidziane jest umieszczenie turbiny zastępczej.

Czytaj też

„Sytuacja i rzeczywiste przepływy gazu są monitorowane" - poinformowało w środę ministerstwo gospodarki, nie komentując aktualnej lokalizacji turbiny, która z Kanady przez Niemcy miała być dostarczona do Rosji.

Reklama

Resort potwierdził ponadto, że gazociąg Nord Stream 2 w dalszym ciągu nie otrzymał certyfikacji, zatem ze względów prawnych nie może zostać uruchomiony.

Rozpoczęcie dostaw gazu od czwartku gazociągiem Nord Stream 1 do Lubmina potwierdził też w środę w południe niemiecki operator – firma Gascade.

Źródło:PAP

Komentarze