• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Naimski dla Energetyka24: „Unikamy kłopotów, które wcześniej spotykały projekty liniowe”

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

W środę 18 lipca w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, podczas którego minister Piotr Naimski zaprezentował postępy prac nad projektem Baltic Pipe. Portal Energetyka24 zapytał min. Naimskiego o kilka szczegółów dotyczących projektu.

Jaki jest stosunek zagranicznych partnerów do projektu Baltic Pipe?

Realizując projekt pozostajemy w kontakcie zarówno z inwestorem i odpowiednią administracją, ale także na poziomie politycznym z partnerami w Szwecji i w Danii. Ta współpraca układa się bardzo dobrze. 

Podczas posiedzenia komisji wspominał Pan o potencjalnych ryzykach związanych z podwykonawcami w Polsce. Co miał Pan na myśli? 

Jeżeli chodzi o wykonawców w Polsce, unikamy i unikniemy w przyszłości tych kłopotów, które spotykały duże inwestycje liniowe – mam na myśli drogi.

Inwestor, czyli Gaz-System, prowadzi ciągły dialog z wykonawcami i podwykonawcami. Bierze on udział tak w planowaniu jak i zarządzaniu inwestycją. To powoduje, że wykonawcy i podwykonawcy czują się dużo bezpieczniej. Nam zależy na tym, aby po ukończeniu jednego odcinka mogli oni przechodzić do następnych i to się w tej chwili dzieje.

Kiedy poznamy bardziej konkretne wartości dotyczące kosztu projektu? Na posiedzeniu komisji podał Pan do wiadomości wartości z marginesem błędu na poziomie +/- 30%.

To jest kwestia umów z konkretnymi wykonawcami i przetargów. Informować o kosztach będziemy mogli dopiero po ich przeprowadzeniu.

Komentarze