Reklama

Gaz

Maas do Blinkena: czy sankcje na Nord Stream 2 mają sens?

Fot. Flickr
Fot. Flickr

W pierwszej telefonicznej rozmowie niemiecki minister spraw zagranicznych zapytał nowego amerykańskiego sekretarza stanu, czy sankcje transatlantyckie są właściwe, nawet jeśli w Waszyngtonie i Berlinie występują różnice w kwestii prowadzonej polityki. 

W ubiegłym tygodniu, w ostatnich dniach administracji Trumpa, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na statek biorący udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, który doprowadza rosyjski gaz ziemny do Europy.

Waszyngton od dawna argumentował, że projekt zwiększy wpływ Rosji na region, a nowy prezydent USA Joe Biden uważa, że ​​Nord Stream 2 to "zły układ dla Europy". Jednak Rosja i Niemcy twierdzą, że to tylko projekt komercyjny.

Pytany o Nord Stream 2 po rozmowie z Blinkenem, minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział: "Myślę, że ogólnie rzecz biorąc, w stosunkach transatlantyckich musimy rozważyć, czy nakładanie na siebie karnych ceł czy sankcji ma taki sens".

"Chcemy o tym porozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi (o Nord Stream 2 - przyp.red.), ale nasze stanowisko w tej sprawie w zasadzie nie uległo zmianie" - powiedział Reuterowi w wywiadzie telewizyjnym.

Gazociąg, który podwoi przepustowość istniejącego połączenia Nord Stream z Rosji do Niemiec i ominie Ukrainę, jest sporną kwestią między Berlinem a Waszyngtonem, który chce sprzedawać Europie własny skroplony gaz.

Reklama

Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama