Gaz

Łukoil, Gazprom i Rosatom budują wpływy Rosji w Nigerii

Fot.: kremlin.ru
Fot.: kremlin.ru

We środę 23 października prezydenci Rosji i Nigerii porozumieli się w sprawie współpracy w dziedzinie wydobycia ropy i gazu. Rosja ma również wybudować w Nigerii elektrownię jądrową.

Prezydenci obu państw porozumieli się odnośnie współpracy energetycznej podczas forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi.

Rosyjskie spółki państwowe Łukoil i Gazprom mają zaangażować się w projekty wydobywcze w Nigerii. Przewiduje się powołanie przez Łukoil i nigeryjską spółkę państwową NNPC przedsięwzięcia joint-venture w celu wydobycia ropy naftowej na szelfie nigeryjskim.

Ponadto Gazprom ma zaangażować się w budowę infrastruktury wydobywczej w Nigerii i produkcję gazu ziemnego.

Przedmiotem rozmów przywódców obu państw był również postęp prac nad nigeryjskim projektem elektrowni jądrowej. Zdaniem prezydentów Nigerii i Rosji, kolejnym etapem powinno być już rozpoczęcie budowy, w którą zaangażowana jest Rosja.

Przywódcy rozmawiali również o współpracy militarnej oraz udziale rosyjskich firm w rozbudowie nigeryjskiej infrastruktury.

W ramach forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi Moskwa zadeklarowała również umorzenie długu państw afrykańskich wobec Rosji w wysokości ponad 20 mld USD.

Komentarze