Reklama

Gaz

LNG w Azji najdroższe od 6 lat

Fot. Ken Hodge/Flickr/CC3.0
Fot. Ken Hodge/Flickr/CC3.0

Pojawienie się chłodniejszej pogody w kluczowych krajach importujących, przestoje w głównych ośrodkach produkcyjnych i zatory na światowych szlakach żeglugowych łącznie spowodowały, że ceny spot w Azji w tym tygodniu osiągnęły najwyższy poziom od 2014 r., ponad sześciokrotny skok z rekordowo niskiego poziomu z kwietnia br.

Większość z tych czynników utrzyma się najprawdopodobniej w pierwszych tygodniach 2021 r., zwiększając presję na szybkie ładunki. To potencjalny impuls dla domów towarowych, które przenoszą więcej zasobów na handel paliwem i są zwykle bardziej narażone na ceny spot niż ceny związane z ropą.

„Zajmie to od trzech do czterech tygodni, zanim nadejdzie kawaleria z wystarczającymi zapasami z Kataru, Nigerii i Stanów Zjednoczonych, więc jeśli jesteś kupującym z natychmiastowymi potrzebami, będzie to kosztowne” - powiedział Ira Joseph, szef działu gazu i analizy mocy w S&P Global Platts.

Ceny wzrosły o 81% w zeszłym miesiącu i wzrosły o 564% od osiągnięcia dna 28 kwietnia. 

Reklama

Reklama

Według Międzynarodowej Agencji Energii popyt na LNG będzie rósł szybciej niż na jakiekolwiek inne paliwo kopalne . Według prognoz agencji, za większość przyszłego wzrostu importu będą odpowiadały Chiny, Indie i wschodzące rynki azjatyckie.

  • LNG
Reklama

Komentarze

    Reklama