Reklama

Gaz

Kurtyka: zwycięstwo PGNiG to wielki sukces Polski

Fot. Ministerstwo Klimatu
Fot. Ministerstwo Klimatu

”Wygrana PGNiG to bardzo dobra wiadomość dla spółki, dla odbiorców gazu ziemnego oraz dla całego sektora energetycznego. Zwycięstwo to otwiera PGNiG drogę do dalszych działań w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu i transformacji energetycznej” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie 30 marca 2020 r. wydał korzystny dla PGNiG S.A. wyrok w sporze ze spółką Gazprom o cenę gazu ziemnego.

Zgodnie z wyrokiem Trybunał ustalił nowy wzór cenowy kontraktu na dostawy gazu ziemnego zawartego między PGNiG S.A. a rosyjskim Gazpromem. Orzeczenie kończy spór trwający od 2014 r. i postępowanie arbitrażowe wszczęte na wniosek PGNiG S.A. w 2016 r.

"Kieruje moje wyrazy uznania dla obecnego Zarządu spółki, kierowanego przez Pana Prezesa Jerzego Kwiecińskiego oraz dla Zarządu Pana Prezesa Piotra Grzegorza Woźniaka za nieustępliwość i głęboko zakorzenione przekonanie o słuszności takich działań. To ich wytrwałość i konsekwencja doprowadziły do tego sukcesu" – zaznaczył minister Kurtyka

Nowa formuła obowiązuje retroaktywnie od 1 listopada 2014 r. PGNiG S.A. szacuje, że na tej podstawie partner rosyjski będzie zobowiązany zwrócić polskiej spółce ok. 1,5 mld dolarów.

"Przed spółką dużo wyzwań, związanych z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego do Polski. W 2022 r. kończy się kontrakt na dostawy gazu z kierunku rosyjskiego i oddane do użytku zostaną kluczowe elementy infrastruktury dywersyfikującej, takie jak gazociąg Baltic Pipe. Wczorajsze orzeczenie otwiera nowe możliwości dla przyszłych działań PGNiG S.A. w tym zakresie" – wskazał minister klimatu.

"Dlatego cieszy mnie deklaracja Prezesa Kwiecińskiego, że priorytetem dla spółki będzie kontynuacja polityki pełnego uniezależnienia się od gazu z kontraktu jamalskiego i m.in. zakup nowych złóż gazu ziemnego. Wydaje się, że niepodległość Polski w zakresie bezpieczeństwa gazowego jest na wyciągniecie ręki" – powiedział minister klimatu.

W opinii ministra Kurtyki to orzeczenie pozwoli spółce stać się czempionem polskiej transformacji energetycznej, w której gaz ziemny będzie odgrywał istotną rolę.

"Widzę tu potencjał np. w dziedzinie ciepłownictwa czy transportu i technologii wodorowych. Przed nami zupełnie nowe wyzwania związane z jednej strony ze zmieniającym się dynamicznie otoczeniem energetycznym, a z drugiej z koniecznością skutecznej odpowiedzi na wyzwania związane z epidemią COVID-19. Uważam, że w tej nowej rzeczywistości PGNiG S.A. odegra znaczącą rolę jako lider przemian. Już dziś widać duże zaangażowanie spółki i umiejętność natychmiastowej reakcji w sytuacji kryzysowe" – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu.

"Dlatego chciałbym bardzo podziękować Panu Prezesowi Kwiecińskiemu i wszystkim spółkom energetycznym za dotychczasowe działania i solidarność w obliczu pandemii" – dodał minister.

Reklama

Komentarze

    Reklama