Reklama

Gaz

Kreml "zamrozi" Europę? Gazprom nie rezerwuje dodatkowych przepustowości na tranzyt

Fot. Europol Gaz
Fot. Europol Gaz

Rosyjski Gazprom ponownie odmówił rezerwacji dodatkowych przepustowości na tranzyt gazu przez Ukrainę na grudzień. Świadczą o tym wyniki grudniowych aukcji rezerwacyjnych - pisze liga.net.

Po odmowie przez Gazprom rezerwacji gazociągu Jamał-Europa, cena gazu w Europie poszybowała w górę.

Warto zauważyć, że wyniki aukcji na rezerwację zdolności przesyłowych gazu polskim i ukraińskim korytarzem tranzytowym silnie wpływają na cenę gazu na rynku spot.

Operator systemu przesyłowego gazu Ukrainy rozdzielił proponowaną przepustowość dwoma trasami: w stacji pomiarowej gazu Sudża (GIS) oferowano 9,8 mln metrów sześciennych dziennie, a kolejne 5,2 mln metrów sześciennych dziennie oferowano w GIS Sokhranovka.

Wszystkie pozostały nieodebrane, zgodnie z wynikami sesji Regionalnej Platformy Rezerwacyjnej.

Po opublikowaniu wyników aukcji cena najbliższych (grudniowych) kontraktów terminowych na TTF na giełdzie ICE Futures wzrosła do 81,27 euro za MWh, czyli 962 USD za tysiąc metrów sześciennych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (11)

 1. Niuniu

  Jak zamrożą? Nie dostarczają tyle gazu ile Europa kupuje? A może komuś odmówili dostawy jak zamówił? po co taka gadka. nie rezerwuję dodatkowych mocy przesyłowych bo niby po co jak nikt więcej ich gazu nie chce. Mają podpisane kontrakty i je wykonują. Rosjanie nigdy nie byli aktywni na rynku kontraktów spotowych w UE. Magazyn w tej chwili są już pełne. jesień w miarę ciepła. Gaz w takiej ilości jak miał jest - w ruskiej rurze. jedyne czego w UE brak to gazu z Maroka, Holandii i Norwegii (mniej niż rok temu) no i amerykańskie LNG nadal się do Europy nie wybiera. Reszta to propaganda i straszenie dziadem mrozem z Kremla.

  1. gonić pastuchów

   Ale przecież tutejszej propagandzie - jak każdej - nie chodzi o prawdę tylko o przeforsowanie swojego punktu widzenia i przekonanie do niego "ciemnego ludu".

 2. Niuniu

  Davien - nie wiem z czego się tak cieszysz. Po decyzji o wstrzymaniu certyfikacji NS2 ceny gazu w Europie wzrosły natychmiast o 11%. Gaz znów kosztuje ponad 1000 USD za 1000 m3. I taniej nie będzie. Sasin twierdzi, że podwyżki cen gazu i prądu w Polsce są nieuchronne. Jak byś tego nie tłumaczył to jednak nie jest dobra informacja dla Polaków. A za kilka tygodni certyfikacja NS2 zostanie wznowiona. Przeniesienie aktywów i pracowników do Niemiec to chwila. Ale ceny gazu znów będą nieprzytomnie rosły.

 3. HeHe

  Bardzo dobrze. że ruscy omijają Ukrainę. Dopóki nie zostanie otworzony NS 2, są alternatywne drogi dla rosyjskiego gazu do Europy - Jamał lub Balkan Stream czyli na Węgry i do Austrii.

  1. Davien

   Heheszku, Niemcy własnie uziemili NS2 wiec powodzenia :) a omijanie Ukrainy oznacza ze NS-2nigdy nie ruszy.

  2. Z dala

   Masz świadomość Davienku że za porozumieniem z Gazpromem dla zabezpieczenia się przed sankcjami USA XD.

  3. HeHe

   Davienku - miał już nigdy nie zostać zakończony na skutek amerykańskich sankcji którym Niemcy skopali "cztery litery" :) Po to został zbudowany aby ominąć Ukrainę czyli gaz będzie tańszy i bezpieczniejsze będą jego dostawy :)

 4. Szept

  Ojojoj Kreml ma obowiązek ogrzewać Europę a się z tego słabo wywiązuje. Ja wiem dlaczego tak jest, jak w Paryżu i Berlinie będzie stacjonowała Armia Czerwona to się sytuacja poprawi raz dwa :P Zidiocenie Europy postępuje. Ja rozumiem Amerykanów za jednym zamachem szkodzą i Rosji i UE, więc dla nich same korzyści ale nie rozumiem władz UE które stoją w rozkroku jak cnotka niewydymka, chciała by a się boi.

  1. Wiesław

   Brawo ! 100 x 100 %

 5. Fanklub Daviena i GB

  Nie zmrozi! Kreml zapewnia, że przepustowość NS2 pozwoli wywiązać się z kontraktów! :D

  1. rob ercik

   Tik tak, teraz nie wywiązuje się?

  2. Davien

   NS-2 własnei Niemcy uzielmili wiec powodzenia w zmyslaniu.

  3. Jimbo

   W wolnej chwili zrób zestawienie ile gazowców przypłynęło do Świnoujścia w ostatnim półroczu.

 6. Po czwarte atom

  USA popełniły błąd nie torpedując NS1 i 2. Wystarczyło nacisnąć na Niemców i przypomnieć im kilka faktów. Byłoby dla USA dużo taniej.

 7. krzys

  Za pomocą NS2, Rosja razem z Niemcami uratuje Europę :) Odradza się coś, czym w historii kilka razy mocno obrywaliśmy, nic przyjemnego. USA chyba nam nie pomoże, ma większe problemy na Pacyfiku i tam potrzebuje gospodarki Niemiec, oraz przynajmniej neutralności militarnej Rosji. Bartosiak stawia taką tezę, że nasze problemy zawsze zbiegają się z czasem, gdy Rosja ma sporo do powiedzenia w Europie. Ta synchronizacja niestety jest, po upadku ZSRR i za czasów Słabej Rosji, mieliśmy względny spokój. Rosja się odradza, nasze problemy rosną.

  1. HeHe

   Nasze problemy są efektem dbania przez nasze "polytyczne elyty" o interesy naszych wrogów czyli neobanderowskich władz Ukrainy oraz braku spokojnej, mądrej i pragmatycznej polityki wschodniej.

  2. Xd

   Szkoda zecmy się nie skupiamy na odradzaniu tylko na walce z "odradzającą się rosją" ps i zapytajcie sadowników jak wyszli na tym

  3. rob ercik

   Tik tak, mając taką wiedzę powinniśmy się zastanowić jak stać się nieodzownym w polityce i ekonomi w naszej części świata. Jak na razie o wszystko ( łącznie chyba z durem brzusznym w Bangladeszu) oskarżamy FR ...

 8. Xd

  Raz to widać nikt nie kupił gazu od nich więc nie mają co przesyłać a dwa zgodnie z pakietami energetycznymi do aukcji na te moce mógł stanąć inny dostawca gazu i zalać europę tanim gazem otake coś walczyliśmy

 9. Kiks

  Niech mrożą. Ruscy sami otwierają oczy naiwnym i niedowirkom ile wart jest ten Bantustan ;).

 10. rob ercik

  Tik tak, doskonała wiadomość dla Wiecha. Uwalniamy się od dominacji Gazpromu. Dostawy taniego LNG z USA obniżą i ustabilizują ceny gazu na rynkach sportowych .. Powodzenia

 11. DDR

  Pójdzie NS2 bo na to czekają

Reklama