Reklama

Gaz

Gazprom ustanowił nowy rekord dostaw do Chin

Autor. Fot. www.gazprom.com

Chiny na potęgę skupują nie tylko rosyjską ropę, ale i gaz. Korzystają w ten sposób z kłopotów, w jakich znalazł się tamtejszy sektor wydobywczy.

Reklama

Gazprom poinformował w komunikacie, że udało mu się pobić kolejny rekord w wielkości dostaw gazu ziemnego do Państwa Środka. Dotyczy on jednak tylko przesyłu za pomocą rurociągu Siła Syberii.

Reklama

(…) w lipcu dostawy regularnie przekraczają dobowe wolumeny kontraktowe. Realizowane są one w ramach długoterminowej umowy między Gazpromem a chińską firmą CNPC” - czytamy.

Na początku bieżącego miesiąca Rosjanie informowali, że w pierwszej połowie 2022 roku eksport gazu rurociągowego do Chin wzrósł o 63,4%.

Reklama

Czytaj też

Pierwsze dostawy z wykorzystaniem Siły Syberii rozpoczęły się pod koniec roku 2019. W 2020 przesłano tym szlakiem zaledwie 4,1 mld m3 gazu, zaś w 2021 - 10,4 mld m3

Siła Syberii to największy i najważniejszy system transportu gazu na wschodzie Rosji. Ma on transportować surowiec ze złóż w obwodach jakuckim oraz irkuckim. Osiągnięcie docelowej przepustowości, na poziomie 38 mld m3, planowane jest w perspektywie do roku 2025.

21 maja 2014 roku Gazprom i China National Petroleum Corporation podpisały lukratywny kontrakt na dostawy "błękitnego paliwa". Dokument zakłada, że przez rurociąg "Siła Syberii" (tzw. wschodni szlak) płynąć będzie rocznie nawet 38 mld m3 surowca. Wartość trzydziestoletniej umowy oceniana była na 400 mld dolarów.

Komentarze