Reklama

Gaz

Gazprom przygotowuje się do tranzytu gazu przez Nord Stream 2

Fot. Gazprom
Fot. Gazprom

Gazprom przygotowuje się do przekierowania tranzytu gazu z terytorium Ukrainy na gazociąg Nord Stream 2. Rosyjski gigant zawarł już umowy ramowe z czeskim i słowackim operatorem. Kontrakty, choć jeszcze niewiążące, mają być podstawą przyszłych umów na tranzyt gazu przez gazociąg Nord Stream 2.

Jak podaje dziennik Kommiersant, Gazprom Export zawarł długoterminowe umowy na tranzyt gazu z Republiką Czeską (do roku 2040) i Słowacją (do roku 2050). Ich wartość to odpowiednio 5 i 5,3 mld euro. ,,Takie kontrakty są zawierane przez wszystkich uczestników rynku, w zgodności z wymogami operatorów”- podała spółka w komunikacie.

Gazprom, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, zintensyfikował prace nad projektem Nord Stream 2.  Wczoraj, operator projektu, spółka Nord Stream AG ogłosiła zawarcie umowy ze spółką Allseas na ułożenie podmorskiego rurociągu.

Zobacz także: Stawka większa niż gaz. „Rurociągi zamiast czołgów” [RAPORT]

Dodatkowo, jak podaje Kommiersant, spółki, które- ze względu na sprzeciw Polski- nie zostały akcjonariuszami w projekcie Nord Stream 2, chcą do końca kwietnia zaprezentować nowy schemat finansowania tego przedsięwzięcia.

Reklama

Komentarze

    Reklama