Reklama

Gaz

Gaz System rozwija współpracę z Australią

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Przedstawiciele GAZ-SYSTEM 14-16 marca 2018 r. wezmą udział w konferencji „Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference”. Operator polskiego systemu przesyłowego zaprezentuje swoje projekty australijskim firmom z branży gazowniczej oraz paliwowej.

W listopadzie 2017 r. GAZ-SYSTEM oraz Australijska Komisja Handlowa (Austrade) zorganizowały w Warszawie konferencję „Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe”. W wydarzeniu tym wzięły udział australijskie i polskie firmy działające w branży gazowniczej.  Jednocześnie było ono okazją dla podmiotów z Australii do poszerzenia wiedzy na temat projektów gazowych realizowanych w Polsce.

W ramach kontynuacji współpracy, przedstawiciele GAZ-SYSTEM, w tym Prezes Zarządu Tomasz Stępień, będą uczestniczyć w konferencji „Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference” w Perth. Podczas prezentacji Tomasz Stępień przedstawi szczegóły dotyczące kluczowych inwestycji i projektów.

- Cieszy nas, że GAZ-SYSTEM zaprezentuje się w Perth i zapozna się z branżą podczas konferencji. Wierzymy, że istnieje potencjał do zacieśniania współpracy pomiędzy firmami z Australii i Europy Środkowej - powiedział Anthony Weymouth, Starszy Komisarz ds. Handlu Austrade z siedzibą w Warszawie.

Spółka prowadzi obecnie projekty, które mają szansę odmienić rynek gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z nich jest koncepcja Bramy Północnej. Jej realizacja pozwoli na dywersyfikację źródeł dostaw gazu, nie tylko dla rynku polskiego, ale także krajów ościennych. Przede wszystkim chodzi tu o Program Baltic Pipe, który umożliwi przesył gazu z szelfu norweskiego – nawet do 10 mld m3 rocznie. GAZ-SYSTEM realizuje ten projekt razem z duńskim partnerem – firmą Energinet.

Inną kluczową inwestycją jest rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Umożliwi ona wzrost zdolności regazyfikacyjnych z 5 mld m3 to 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie. W jej ramach zostanie zbudowane drugie nabrzeże do załadunku LNG i bunkrowania statków oraz bocznica kolejowa.

- Nasza wizyta w Perth jest kontynuacją współpracy z Austrade oraz australijskim biznesem, a także kolejnym etapem poszukiwań innowacyjnych rozwiązań dla naszych projektów. Chcemy zainteresować firmy australijskie współpracą z GAZ-SYSTEM, zwłaszcza w zakresie technologii LNG oraz budowy gazociągów, w tym podwodnych. Australasian Oil & Gas Exhibition & Conference jest do tego świetną okazją - oświadczył Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Przy realizacji podmorskiej części projektu Baltic Pipe, GAZ-SYSTEM będzie korzystać ze wsparcia inżynieryjnego i doświadczenia australijskiej firmy Subsea Engineering Associates (SEA). Przed nami wiele wyzwań związanych z naszymi inwestycjami. Zapraszamy australijskie firmy do współpracy. Zachęcamy je do udziału w przetargach związanych zarówno z Terminalem LNG, jak również budową nowych gazociągów. GAZ-SYSTEM liczy na doświadczenie i osiągnięcia firm australijskich oraz ich udział naszych projektach - podkreślił Tomasz Stępień.

pam/Gaz System

Reklama

Komentarze

    Reklama