Gaz

Funkcjonariusze KAS zlikwidowali nielegalną przepompownię gazu

Fot. BBN
Fot. BBN

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalną przepompownię gazu w Mielcu na Podkarpaciu. Gaz z małych butli do użytku domowego pompowany był do dużego zbiornika. Miał być sprzedawany jako paliwo do samochodów.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, nielegalna przepompownia gazu znajdowała się na jednej ze stacji paliw w Mielcu.

„Mechanizm działania polegał na zakupie gazu LPG w butlach do 11 kg, który następnie trafił do nielegalnej przepompowni, gdzie zamontowane było specjalne urządzenie zwane ośmiorniczką. To rodzaj pompy, do której jednorazowo można podłączyć kilka butli z gazem. W ten sposób przepompowywano gaz do zbiornika, z którego trafiał do dalszej sprzedaży” – dodała.

Na terenie stacji paliw funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dokumentację finansowo-księgową, kasę fiskalną, urządzenie służące do przepompowywania gazu, a także elektroniczne nośniki informacji.

Jak zaznaczyła Chabowska, przeszukania pomieszczeń prowadzone były także w dwóch innych lokalizacjach, w których funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową.

„Podczas naszych działań pobrane zostały próbki towaru znajdującego się w butlach oraz z dystrybutora znajdującego się na stacji paliw. Ze względów bezpieczeństwa na stację wezwana była również straż pożarna” – podkreśliła.

Gaz LPG rozlewany do małych 11-kilogramowych butli używany do celów gospodarczych jest tańszy, z uwagi na różnice w stawce podatku akcyzowego. Sprzedając go jak paliwo do samochodów, właściciel stacji zarabiał na różnicy w cenie.

Jak powiedziała rzeczniczka, w tej sprawie wszczęte zostało postępowanie prowadzone przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Trwa szacowanie strat, na które naraził Skarb Państwa właściciel stacji.

Źródło:
PAP

Komentarze