Reklama

Gaz

"FT": Unia Europejska przygotowuje się do wstrzymania dostaw gazu z Rosji

Komisarz ds. energii UE Kadri Simson
Komisarz ds. energii UE Kadri Simson
Autor. Flickr/European Parliament

Komisja Europejska przygotowuje plan działania na wypadek całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu - informuje „Financial Times”.

Reklama

Gazeta przywołuje tutaj słowa unijnej komisarz ds. energii Kadri Simson: „Mamy do czynienia z sytuacją, w której każde państwo członkowskie UE może być następne”.

Reklama

Komisarz skomentowała w ten sposób odcięcie przez Rosję dostaw gazu do Polski, Finlandii oraz Bułgarii. Jako oficjalną przyczynę takiego kroku podano odmowę ws. dokonywania płatności w rublach. W tej materii wielokrotnie i klarownie wypowiadała się zresztą Komisja Europejska, jednoznacznie podkreślając, że stanowić to będzie naruszenie sankcji przeciwko Rosji.

Czytaj też

Simson dodała, że UE zintensyfikowała tempo gromadzenia zapasów przed sezonem zimowym, aby w jak największym stopniu uniezależnić się od niepewnego dostawcy ze Wschodu. W tym roku do UE trafiła rekordowa ilość LNG i między innymi dzięki niemu poziom zapełnienia magazynów wynosi obecnie 44,45% - w stosunku do ok. 36% rok temu.

Reklama

Komisarz przypomniała także, że przed agresją Rosji na Ukrainę ok. 40% gazu sprowadzanego do UE pochodziło z Rosji. Obecnie jej zdaniem jest to 26%, a do końca roku może być 13%. Dodała, że UE prowadzi rozmowy z nowymi dostawcami z USA i Norwegii. W tym kontekście wymieniła także Egipt, Izrael oraz Algierię.

Reklama

Komentarze

    Reklama